W jakich przypadkach konieczne jest zgłoszenie oferty pracy, czyli tzw. test rynku pracy?
W dobie globalizacji i rosnącej mobilności siły roboczej coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy poszukują pracowników spoza granic Polski. Jednak zanim zdecydują się na zatrudnienie cudzoziemca, muszą przejść przez tzw. test rynku pracy. Czym jest ten proces i w jakich przypadkach jest konieczne jego przeprowadzenie? Oto szczegółowe wyjaśnienie.
Co to jest test rynku pracy?
Test rynku pracy to procedura, która ma na celu sprawdzenie, czy na lokalnym rynku nie ma osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, które pracodawca mógłby zatrudnić zamiast cudzoziemca. Jest to istotne, ponieważ osoby te mają pierwszeństwo przed obywatelami innych państw. Test rynku pracy dotyczy pracodawcy, który chce zatrudnić obcokrajowca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie zezwolenie na pracę cudzoziemca. Procedura ta jest usługą bezpłatną.
Przeczytaj również: Właściwości i zastosowanie tektury litej
Kiedy należy zgłosić ofertę pracy?
Zgłoszenie oferty pracy, w którym pomóc może firma oferująca doradztwo prawne i ekonomiczne MARKA LEGAL z Warszawy, powinno zostać wystosowane przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę. Dokument ten wydawany jest w Powiatowym Urzędzie Pracy, na wniosek podmiotu powierzającego pracę. Warto pamiętać, że zgłoszenie oferty pracy jest konieczne tylko w przypadku, gdy pracodawca zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę. W innych sytuacjach, np. gdy cudzoziemiec posiada już ważne zezwolenie na pobyt i pracę, nie ma obowiązku przeprowadzenia testu rynku pracy.
Przeczytaj również: Zastosowanie pianek tapicerskich
Jak przebiega test rynku pracy?
Proces testu rynku pracy rozpoczyna się od zgłoszenia oferty pracy do Powiatowego Urzędu Pracy. Następnie starosta przeprowadza test rynku pracy, sprawdzając, czy na lokalnym rynku nie ma osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, które mogłyby objąć oferowane stanowisko. Jeżeli starosta znajdzie takiego pracownika z Polski, wyda informację o zaspokojeniu potrzeb kadrowych. W takim wypadku nie będzie możliwości na zatrudnienie cudzoziemca na tym stanowisku. Jeżeli jednak Powiatowy Urząd Pracy nie znajdzie potencjalnego pracownika, wtedy pracodawca może złożyć do właściwego wojewody wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Informację od starosty należy dołączyć do wniosku.
Przeczytaj również: Jakie są metody obróbki skrawaniem CNC?
Podsumowując, test rynku pracy to istotna procedura, która pozwala sprawdzić, czy na lokalnym rynku nie ma osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, które mogłyby objąć oferowane stanowisko. Pracodawcy muszą pamiętać o konieczności przeprowadzenia tego procesu przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. W ten sposób zyskują pewność, że działają zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie narażają się na nieprzyjemne konsekwencje prawne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Labsolution sp. z o. o.
04-927 Warszawa, Trocinowa 52
-
Kancelaria Notarialna Monika Kołodzińska–Listwan Notariusz
01-824 Warszawa, Przybyszewskiego 48/54 lok. 2
-
Przedsiębiorstwo Geologiczno Wiertnicze Pawlak
03-680 Warszawa, Wolbromska 7