Zasady działania pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna stanowi najważniejszy element każdego układu hydraulicznego. Jej praca umożliwia działanie między innymi siłowników w maszynach budowlanych, drogowych i leśnych czy prasach hydraulicznych. Zastanawiasz się, na jakiej zasadzie działają pompy hydrauliczne oraz jakie ich rodzaje można wyróżnić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak działa pompa hydrauliczna?
Zadaniem pompy hydraulicznej jest zamiana energii mechanicznej wytwarzanej przez silnik spalinowy lub elektryczny na energię hydrauliczną zawartą w czynniku roboczym. To najczęściej specjalny olej, tłoczony do instalacji pod odpowiednio wysokim ciśnieniem i z właściwą wydajnością. Po wprawieniu w ruch przez pompę czynnik roboczy dociera do określonego mechanizmu i napędza go, umożliwiając poprawne działanie urządzenia. Pompa hydrauliczna jest przystosowana do pracy w określonym kierunku obrotowym: prawym lub lewym. Można go poznać po stosownym oznaczeniu na danym urządzeniu.
Rodzaje pomp hydraulicznych
Istnieje kilka podstawowych rodzajów pomp hydraulicznych. Różnią się one między sobą ze względu na wykorzystywaną technologię. Pierwszym z nich są pompy zębate, które występują w dwóch wersjach: o zazębieniu wewnętrznym i zewnętrznym. Popularniejsze są te drugie, które składają się z dwóch identycznych kół zębatych możliwie jak najciaśniej osadzonych w korpusie. Cechują się prostą konstrukcją, stałą wydajnością i dużą niezawodnością.
Drugim rodzajem pomp są pompy tłoczkowe, których szeroki wybór oferuje między innymi sklep z częściami do HDS Cran-Lift. Elementem zmieniającym objętość komory w tego typu pompach jest tłok poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym w cylindrze. Wyróżnia się pompy tłoczkowe jedno- i dwustronnego działania. W tych drugich tłok rozdziela komorę pompy na dwie części: wzrost ciśnienia w jednej z nich powoduje jego spadek w drugiej.
Dwa pozostałe podstawowe rodzaje pomp to pompy łopatkowe i śrubowe. W pompach łopatkowych do wypierania cieczy wykorzystywane są łopatki umieszczone w przecięciach wirnika. Nie zachodzą w nich procesy ssania ani tłoczenia. Pompy śrubowe działają z kolei na podobnej zasadzie co zębate, tyle że zamiast zębatek wyposażone są w śruby. Ciecz zamknięta pomiędzy korpusem a ślimakiem przenoszona jest za pomocą obrotów śruby.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox sp. z o.o.
05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Aronbud Kania Arkadiusz
43-262 Radostowice, Dworcowa 85A
-
Hurtmet Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Dariusz Gawlik
49-300 Brzeg, Jana Pawła II 2
-