Zasady BHP przy pracy na rusztowaniach
Wiele różnego rodzaju prac budowlanych przeprowadzanych jest na dużych wysokościach, co wymaga zastosowania rusztowań, a także ruchomych podestów roboczych. Konstrukcje te mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jednak, aby uniknąć ciężkich i śmiertelnych wypadków należy przestrzegać podstawowych zasad BHP zarówno przy montażu i demontażu rusztowań, jak też pracy na takich konstrukcjach. Jakich?
Zabezpieczenie terenu na którym wykorzystano rusztowania
Dokumentem, który określa wszelkie zasady dotyczące BHP na rusztowaniach, jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nim wszelkie prace związane z montażem lub demontażem takiej konstrukcji powinny być wykonywane za ogrodzeniem. Jego odległość od drogi, ulicy, a także innych uczęszczanych przez pieszych, bądź pojazdy miejsc powinna wynosić nie mniej niż 6 m, a najlepiej jedną dziesiątą wysokości rusztowania.
Przeczytaj również: Kiedy rusztowanie może być przekazane do eksploatacji?
Jeżeli warunek ten jest niemożliwy do spełnienia, wówczas należy zastosować siatkę ochronną na rusztowaniu. Dodatkowo, jeśli konstrukcje takie znajdują się w pobliżu dróg i przejść, wówczas konieczne jest zastosowanie daszków ochronnych pod kątem 45 stopni na wysokości nie mniejszej niż 2,4 m. Z kolei pomost musi być pełny i zabezpieczony przed przesunięciem, a dodatkowo otoczony specjalnymi barierami ochronnymi o wysokości minimum 1,1 m.
Przeczytaj również: Osoby uprawnione do odbioru rusztowania
Bezpieczna praca na rusztowaniach
Osoby, które pracują na rusztowaniach, powinny na nie wchodzić jedynie po przeznaczonych do tego celu, umieszczonych od wewnętrznej strony drabinkach. Zakazane jest wchodzenie na tego typu konstrukcje od strony zewnętrznej. Rusztowania muszą być stabilne i wytrzymałe, takie jak te oferowane przez Scaff Rusztowania. Pracownik powinien być do nich przypięty linką bezpieczeństwa. Istotny jest również odpowiedni rozkład osób na pomostach, który pozwala na zachowanie między nimi odpowiedni bezpiecznych odległości.
Przeczytaj również: Jak bezpiecznie wykonywać prace na wysokości?
Kiedy nie wolno pracować na rusztowaniach?
Prawo zabrania wykonywania czynności pracowniczych na rusztowaniach w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak:
wiatr powyżej 10 m/s,
po zmroku, przy braku oświetlenia,
podczas mgły,
gdy występuje gołoledź.
Kiedy silny wiatr, opady lub przerwa w pracach trwała powyżej 10 dni, wówczas kierownik budowy, lub inna osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia powinna sprawdzić rusztowanie. Dodatkowo konieczna jest okresowa kontrola takiej konstrukcji, która powinna być wykonywana minimum raz w miesiącu. Sposób jej przeprowadzenia umieszczony jest w instrukcji producenta.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Dia Bakter Diagnostyka Laboratoryjna Mikrobiologia Katarzyna Leszczyńska
15-879 Białystok, Stołeczna 7 lok. 100
-
Geoleh Pracownia projektów i realizacji inwestycji geologicznych, ekologicznych i górniczych Leon Helwak
81-388 Gdynia, Świętojańska 78 lok. 14
-