Zamki szyfrowe mechaniczne i elektroniczne - porównanie

Zamki szyfrowe to coraz częściej stosowana alternatywa dla tradycyjnych zamków na klucz. To wygodne rozwiązanie w dziedzinie kontroli dostępu stanowi skuteczne zabezpieczenie, które dzisiaj znajduje zastosowanie nie tylko w obiektach przemysłowych i komercyjnych, ale także w budynkach mieszkalnych. Czym dokładnie charakteryzują się zamki szyfrowe mechaniczne oraz elektroniczne?
Zamki szyfrowe mechaniczne – zalety i zastosowanie
Szyfrowy zamek mechaniczny pozwala na otwieranie drzwi przy pomocy kodu, co stanowi wygodną alternatywę dla tradycyjnego klucza. Nowoczesne zamki tego typu nie przypominają już zamków montowanych niegdyś w sejfach. Dzisiaj te mechaniczne zabezpieczenia wyposażone są bowiem w praktyczną klawiaturę numeryczną oraz pełnowymiarową klamkę, za której odblokowanie odpowiada układ zapadek sprężynowych. Taka konstrukcja podnosi komfort użytkowania mechanicznych zamków szyfrowych.
Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć własny dom? Przegląd systemów bezpieczeństwa
Do zalet tej technologii należy również fakt, iż zamek mechaniczny nie wymaga okablowania i podłączenia do zasilania, a jego montaż nie nastręcza trudności. – Mówi przedstawiciel firmy Atline, której specjalnością są nowoczesne systemy alarmowe i kontroli dostępu. - Na uwagę zasługuje także wysoka trwałość i dużą wytrzymałość tego typu zabezpieczeń.
Zamki mechaniczne znajdują zastosowanie zarówno w przypadku zabezpieczenia miejsc do przechowywania, np. szafek pracowniczych, jak i służą do kontroli dostępu w pomieszczeniach i lokalach, np. biurowych.
Przeczytaj również: Zamki szyfrowe jako elementy systemów kontroli dostępu
Nowoczesne zamki elektroniczne
Innym rodzajem zabezpieczeń szyfrowych są zamki elektroniczne. Tu również mamy do czynienia z wygodną w obsłudze klawiaturą numeryczną pozwalającą na wprowadzenie kodu, ale nowoczesne urządzenia dają znacznie więcej możliwości w zakresie kontroli dostępu.
Możliwa jest np. obsługa tego typu zamków przy pomocy specjalnej karty, co pozwala na błyskawiczne otwieranie drzwi. Co więcej, zamki elektroniczne umożliwiają programowanie systemu zabezpieczeń i zdalne przyznawanie oraz ograniczanie dostępu np. poprzez zmianę kodu. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość stosowania kodów niepowtarzalnych, pozwalających na jednorazowe uzyskanie dostępu. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą być zintegrowane z siecią komputerową i stanowić ważny element rozbudowanego systemu alarmowego.
Zewnętrzne systemy alarmowe wykorzystuje się zarówno w przypadku mebli i miejsc przechowywania, np. w szafkach, biurkach czy schowkach, jak i w drzwiach do pomieszczeń oraz budynków. Tego typu zabezpieczenia są chętnie stosowane w obiektach biurowych i przemysłowych, ale znajdują również zastosowanie w obiektach rekreacyjnych i turystycznych, np. w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. To także rozwiązanie, po które sięga coraz więcej właścicieli prywatnych mieszkań i domów. Wygoda obsługi takich zamków sprawia, że coraz częściej korzysta się z nich w przypadku lokali na wynajem.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Sekret Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
66-400 Gorzów Wielkopolski, Husarska 20-22
-
Azymut Usługi geodezyjne, mgr inż. Łukasz Siderski
26-900 Kozienice, Konstytucji 3 Maja 43
-