Zalety mieszkania we wspólnocie osiedlowej

Na komfort życia w danym miejscu wpływa nie tylko wielkość, rozkład i lokalizacja mieszkania. Bardzo ważną kwestią okazuje się sposób zarządzania budynkiem i jego otoczeniem. Kto będzie odpowiadał za sprzątanie klatki schodowej? W jaki sposób opłacane będą rachunki za prąd w piwnicy i innych częściach wspólnych? I wreszcie – jak wysoki będzie czynsz za mieszkanie w danym budynku?
Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, najczęściej automatycznie stajemy się członkami wspólnoty mieszkaniowej; z kolei na rynku wtórnym często możemy spotkać się z mieszkaniami spółdzielczymi. Choć mogłoby się wydawać, że obie formy zarządzania nieruchomościami niewiele się od siebie różnią, w praktyce okazuje się, że dla mieszkańców o wiele korzystniejszą opcją jest członkostwo we wspólnocie.
Przeczytaj również: Czy spółdzielnia mieszkaniowa może pełnić rolę właściciela nieruchomości?
Co to jest wspólnota mieszkaniowa?
Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele lokali, znajdujących się w konkretnej nieruchomości, najczęściej jednego budynku razem z otaczającym go terenem. Pierwsze wspólnoty mieszkaniowe w Polsce powstały w 1995 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o własności lokali, a wprowadzenie tych przepisów było konieczne wobec wzrostu liczby budynków należących do wielu właścicieli – wyjaśnia nasz rozmówca z Osiedla Botanika w Krakowie.
Wspólnota mieszkaniowa to jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Dla ułatwienia zrozumienia jej istoty porównuje się ją czasem do firmy lub spółki, której celem jest sprawne i korzystne dla wszystkich członków zarządzanie wspólną nieruchomością. Do wspólnoty nie można się zapisać, ale jej członkiem zostaje się automatycznie w chwili nabycia lokalu w nieruchomości zarządzanej w ten sposób. Wspólnoty mieszkaniowej nie można też założyć – powstaje ona z mocy prawa w momencie, gdy dotychczasowy właściciel budynku, a więc np. deweloper, sprzedaje chociażby jeden ze znajdujących się w nim lokali.
Przeczytaj również: Rynek nieruchomości w Bydgoszczy. Podstawowe informacje
Zalety wspólnot mieszkaniowych
Przynależność do wspólnoty oznacza realny wpływ na jej funkcjonowanie. W przypadku mieszkań spółdzielczych, mieszkańcy tak naprawdę nie decydują o tym, na co przeznaczone zostaną pieniądze z płaconego przez nich czynszu. Tymczasem członkowie wspólnoty razem decydują o wszystkich istotnych sprawach podczas zebrań, podczas których każdy ma prawo głosu (jego waga uzależniona jest od wielkości udziału). Funkcjonowaniu wspólnoty towarzyszy znacznie mniej wymogów formalnych niż ma to miejsce w spółdzielniach. Wspólnota nie musi wybierać prezesa, a powoływanie zarządu jest wymagane wyłącznie w większych wspólnotach. Ponieważ wszyscy członkowie mają wgląd w dokumentację wspólnoty, zyskują całkowitą kontrolę nad budżetem, a więc sposobem gospodarowania wspólnymi pieniędzmi. Jednak najważniejszą zaletą zakupu mieszkania we wspólnocie jest pełne prawo własności do zajmowanego lokalu, które daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, bez względu na okoliczności czy ewentualne problemy finansowe wspólnoty.
Przeczytaj również: Torrevieja najbardziej opłacalnym miejscem na zakup nieruchomości w Hiszpanii
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Biur-Mar Centrum obsługi rynku nieruchomości Sp. z o.o.
96-300 Żyrardów, Ossowskiego 10
-
Kanier Kancelaria Nieruchomości Katarzyna Śliwińska
42-500 Będzin, Sączewskiego 27 lok. 14
-
Kamienica Zarządzanie Nieruchomościami sp. z o.o.
71-417 Szczecin, Felczaka 20C
-
Nowy Dom Szczecin - Zarządzanie I Administrowanie Nieruchomościami Sp. z o.o.
71-520 Szczecin, Niemcewicza 14b