Zalety kotłów zgazowujących drewno

Kotły opalane drewnem należą do ekonomicznych źródeł ogrzewania. Zwłaszcza, że są także przyjazne dla środowiska naturalnego. Na szczególną uwagę zasługują kotły wyposażone w technologię zgazowywania drewna. Pozwala ona na znaczne zwiększenie efektywności energetycznej kotła poprzez dopalanie gazów powstałych w procesie spalania. Tym samym przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania. Jakie jeszcze korzyści daje montaż kotła zgazowującego drewno?
Zasada działania kotłów zgazowujących drewno
Kotły zgazowujące drewno mogą być opalane tylko i wyłącznie drewnem. Najlepiej, gdy jest to drewno o wysokich wartościach opałowych. Wskazane jest stosowanie gatunków liściastych o dużej gęstości i niskiej wilgotności. Dzięki temu proces zgazowywania przebiega w optymalnych warunkach, co przekłada się na uzyskanie maksymalnej sprawności energetycznej urządzenia. Technologię zgazowywania drewna przybliża ekspert firmy, której specjalizacją jest sprzedaż i montaż ekologicznych źródeł ciepła:
Kotły zgazowujące drewno to jedne z ciekawszych propozycji wśród urządzeń na paliwo stałe. Wszystko za sprawą technologii zgazowywania drewna, która choć znana od dość dawna, dopiero od pewnego czasu jest stosowana w kotłach centralnego ogrzewania. Praca takiego kotła odbywa się w układzie dolnego spalania przy w pełni zapełnionej komorze opałowej. Dokładne wypełnienie komory opałem ma istotny wpływ na wytworzenie optymalnych warunków tlenowych niezbędnych w procesie zgazowywania drewna. Podobnie jak regulacja dopływem tlenu odpowiedzialnego za wytworzenie gazu drzewnego, który zamiast trafiać do atmosfery jest dopalany w dyszy palnika umieszczonej na dnie komory. Wewnętrzne wypełnienie kotła stanowi warstwa szamotu dodatkowo akumulującego wytworzoną energię cieplną. Tak więc w tego typu piecach ciepło uzyskiwane jest na dwa sposoby. Po pierwsze powstaje ono na skutek spalania drewna, a po drugie w wyniku dopalenia gazu drzewnego.
Co zyskujemy instalując kocioł zgazowujący drewno?
Korzyści z posiadania kotła zgazowującego drewno jest kilka. Po pierwsze zyskujemy urządzenie o wysokiej sprawności przekraczającej 90% oraz długim cyklu stałopalności, co znacznie podnosi komfort jego użytkowania. Po drugie konstrukcja pieca ułatwia jego obsługę i konserwację. Po trzecie kotły tego typu cechują się niską emisją spalin, a więc są proekologiczne i mogą być objęte dofinansowaniem z programów rządowych i samorządowych. Decydując się jednak na kocioł zgazowujący drewno warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze instalacja centralnego ogrzewania zasilana kotłem zgazowującym wymaga montażu zasobnika buforowego na wodę, który działa jak dodatkowy wymiennik ciepła. Dzięki wężownicy woda w zbiorniku jest podgrzewana do ustalonej przez użytkownika temperatury. Natomiast zawór mieszający działa jak regulator mocy cieplnej, który miesza gorącą wodę kotłową z chłodniejszą powracającą z grzejników i dzięki temu umożliwia ogrzewanie domu przez kilkanaście godzin. Równie ważne jest właściwe ustawienie parametrów sterownika odpowiedzialnego za działanie tego zaworu. Pozwala to na wydłużenie czasu pracy kotła na jednym załadunku.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hurtmet Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Dariusz Gawlik
49-300 Brzeg, Jana Pawła II 2
-
Aronbud Kania Arkadiusz
43-262 Radostowice, Dworcowa 85A
-
-
Kolbis Pokrycia Dachowe, Nieruchomości
33-100 Tarnów, Karpacka 1