Zakup pralki automatycznej. Na co zwrócić uwagę?

Pralka automatyczna w dzisiejszych czasach znajduje się już praktycznie w każdym domu. Zakup dobrej jakości i właściwie dopasowanej do potrzeb naszego gospodarstwa domowego pralki w czasach, w których w sklepach znajduje się tak szeroka gama produktów, dla wielu osób nie jest jednak zbyt prostym zadaniem. W naszym artykule postaramy się trochę pomóc i wskażemy elementy, które koniecznie trzeba brać pod uwagę podczas wybierania nowej pralki do domu.
Co dokładnie możemy obecnie znaleźć w sklepach ze sprzętem AGD?
W każdym dobrze wyposażonym sklepie ze sprzętem AGD obecnie można znaleźć pralki, które mają różną wielkość, charakteryzują się różnymi kosztami eksploatacji, mają różny sposób ładowania oraz różną funkcjonalność. W sumie na rynku znajdują się urządzenia, które pochodzą od przynajmniej kilkunastu producentów. Wybór tego jedynego modelu, który będzie dla nas najlepszy, nie należy więc do najprostszych zadań. Ceny obecnie sprzedawanych pralek automatycznych też bardzo się od siebie różnią. Najprostsze i najmniejsze modele pralek mogą kosztować około 600-800 zł, natomiast ceny najdroższych pralek często sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych!
Od czego zacząć wybór odpowiedniej pralki?
Zanim przejdziemy do opisywania wszystkich parametrów i możliwości dostępnych w sklepach pralek, najpierw wybór tego urządzenia rozpoczniemy od kilku podstawowych kwestii, które od razu pozwolą nam mocno ograniczyć liczbę modeli, które będziemy brali pod uwagę. Nie każda pralka bowiem wygląda tak samo i nie każda ma takie same wymiary. Co więcej, nie każda też jest w taki sam sposób ładowana czy nawet instalowana.
Ale od początku. Pierwszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć jest to, czy poszukujemy pralki wolnostojącej, czy pralki z segmentu AGD do zabudowy. Większość dostępnych pralek to jednak są modele wolnostojące. Drugą istotną sprawą jest to, w jaki sposób byśmy chcieli, żeby pralka była ładowana. Kwestia sposobu wkładania brudnych rzeczy do pralki jest istotna przede wszystkim, jeśli nie mamy zbyt wiele wolnego miejsca w łazience lub w kuchni, w których planujemy umieścić pralkę. Większość pralek jest ładowana od przodu, ale można również znaleźć modele pralek ładowanych od góry. Co ciekawe, te drugie, bez względu na parametry, zawsze mają takie same wymiary.
Ładowność i wielkość pralki
Wiedząc już jaki typ pralki potrzebujemy i chcemy kupić, teraz można przystąpić do wybierania jej ładowności wsadu.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze s klepu internetowego ze sprzętem RTV i AGD AFG MARKET: Standardowa ładowność pralek automatycznych wynosi około 6 kg. W sklepach znaleźć można jednak także pralki o ładowności dużo mniejszej, bo nawet 4 kg, lub dużo większej, bo nawet do 12 kg. Wybierając wielkość pralki trzeba wziąć pod uwagę potrzeby swojej rodziny. Kupno zbyt małej pralki będzie po prostu niewygodne, a zbyt dużej mało ekonomiczne.
Wybierając ładowność pralki trzeba mieć na uwadze to, dla ilu osób będzie się w niej robiło pranie. Zalecenia dotyczące stosowania konkretnych wielkości pralek są następujące:
- Pralki o ładowności 4 kg – Przeznaczone głównie dla osób, które mieszkają same oraz dla osób, które nie mają w domu zbyt wiele wolnej przestrzeni na pralkę. W takich pralkach niestety nie można prać większych rzeczy, typu zasłony czy firanki, bo po prostu mogą się do niej nie zmieścić.
- Pralki o ładowności 5-6 kg – Taka ładowność pralki będzie wystarczające dla 2-, 3-osobowej rodziny. Jest to standardowa wielkość pralek, dlatego w sklepach można znaleźć wiele takich modeli.
- Pralki o ładowności 7-8 kg – Takie pralki są przeznaczone i polecane 4-osobowym rodzinom.
- Pralki o ładowności powyżej 9 kg – takie pralki są polecane do stosowania szczególnie w domach, w których mieszkają duże rodziny, np. z wieloma dziećmi.
Jaką wybrać klasę energetyczną pralki?
Klasa energetyczna opisująca każdy model pralki daje nam informację o tym, jakie podczas jej użytkowania będzie średnie roczne zużycie prądu. Klasyfikacja ta ma aż 7 stopni i obejmuje urządzenia z oznaczeniami od D aż do A+++. Te ostatnie to urządzenia najbardziej energooszczędne, które są oferowane przez najbardziej renomowanych producentów. Klasę energooszczędności A+++ mają więc m.in. pralki automatyczne LG czy pralki Samsung. Na rynku obecnie jest już jednak mało dostępnych pralek, których klasa oszczędności energii jest niższa niż A.
Ważnym czynnikiem przy wyborze pralki powinien być również opisujący dany model pobór wody. To również będzie miało duży wpływ na koszty późniejszej eksploatacji pralki. Pobór wody jest informacją mówiącą o tym, jak duży jest poziom zużycia wody w pralce podczas jednego standardowego cyklu prania. Wartości te mogą się od siebie naprawdę bardzo różnić, w zależności od pralki może ona bowiem wynosić od kilkunastu do nawet 90 litrów wody! Większość producentów daje nam jednak informacje na temat zużycia wody przez rok, czyli na umowną liczbę 200 prań w standardowych cyklach, tzn. „bawełna 60oC”.
Inne parametry opisujące działanie pralki
Wskazane wyżej elementy są zdecydowanie najważniejsze podczas wybierania pralki. Istnieją jednak jeszcze dwa parametry, które także powinny być brane pod uwagę przed zakupem konkretnego urządzenia. Pierwszym z nich jest tzw. efektywność prania. Wyrażana jest ona w 7-stopniowej skali, od A do G. Stworzenie tej skali zostało wymuszone na producentach w dyrektywie UE. Celem było łatwe pokazanie klientowi, czego może się spodziewać po zakupionej pralce, tzn. jakiej skuterzyści prania. Podstawą oceny efektywności prania jest stosunek między stopniem rozjaśnienia rzeczy wypranych w wybranym modelu pralki do stopnia rozjaśnienia rzeczy wypranych w wybranej na etapie tworzenia skali pralce referencyjnej.
Ważnym parametrem, który może pomóc w wyborze konkretnego modelu pralki powinien też być poziom wytwarzanego przez nią hałasu podczas prania. Według przyjętych zaleceń głośność pacy pralki nie powinna być większa niż 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Tremba Rafał Tomaszewski
10-083 Olsztyn, al. Warszawska 59 lok. 9
-
-
Btt Automatyka Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
80-231 Gdańsk, Fiszera 14