Z jakich elementów składa się studnia głębinowa?

Zapewnienie ujęcia wody jest jednym z najważniejszych zadań podczas budowy domu czy innego obiektu. Najczęściej woda pobierana jest z sieci wodociągowej, ale coraz częściej wybieraną alternatywą jest budowa studni. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje studni, a jednym z nich jest studnia głębinowa. Dowiedz się, jak wykonuje się studnię głębinową, a także, z jakich elementów się ona składa.
Sposób wykonania i budowa studni głębinowej
W odróżnieniu od drugiego podstawowego typu studni, czyli kopanej, woda ze studni głębinowej pozyskiwana jest ze znacznej głębokości, nierzadko przekraczającej 10 metrów. Do jej wykonania niezbędna jest wiertnica, od której studnia głębinowa bierze swoją inną nazwę, a mianowicie studni wierconej. Wiertnica to specjalne urządzenie do wykonywania odwiertów, które umieszczane jest zazwyczaj na samochodzie ciężarowym. Wykonanie odwiertu najlepiej zleć firmie specjalizującej się w usługach wiertniczych, takiej jak firma wiertnicza FHU Daniel z Zakopanego, która dysponuje potrzebnym sprzętem oraz ma niezbędną wiedzę i doświadczenie.
Działanie studni głębinowej opiera się na zastosowaniu dwóch rur: osłonowej oraz filtracyjnej. Rura osłonowa dociera w pobliże warstwy wodonośnej, a rura filtracyjna wnika głębiej w tę warstwę. Rura osłonowa jest zakończona na górze obejmą nośną, w której znajdują się przyłącza wodne i zawór odcinający. Dookoła rury wykonywana jest obsypka ze żwiru, która wspomaga dopływ wody. Studnie głębinowe o głębokości powyżej 8 metrów wymagają umieszczenia na dnie głębinowej pompy tłoczącej – bez niej zassanie wody jest niemożliwe.
Kiedy warto zdecydować się na studnię głębinową?
Studnie głębinowe wykonywane są przede wszystkim w tych miejscach, w których nie ma dostępu do wodociągu. Własna studnia może być jednak dobrym wyborem nawet wtedy, gdy możesz przyłączyć się do sieci wodociągowej. Wszystko dlatego, że czerpanie wody ze studni jest znacznie tańsze niż pobieranie jej z wodociągu – nawet w przypadku konieczności montażu wspomnianej pompy tłoczącej, która co prawda wymaga do działania prądu, ale koszt jej eksploatacji jest bardzo mały. Przeszkodą do uzyskania oszczędności może być jednak występująca w niektórych przypadkach konieczność wieloetapowego uzdatniania wody.
Studnie głębinowe polecane są przede wszystkim dużym gospodarstwom domowym, w których wykorzystywane są znaczne ilości wody, na przykład do obsługi systemu automatycznego nawadniania. Są również odpowiednim wyborem dla właścicieli gospodarstw rolnych i ogrodniczych oraz zakładów przemysłowych. Montaż studni głębinowej to inwestycja na wiele lat, która zwróci się tym szybciej, im więcej wody będziesz zużywać.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kolbis Pokrycia Dachowe, Nieruchomości
33-100 Tarnów, Karpacka 1
-
Jar-dźwig elektromechanika dźwigowa
66-431 Gralewo 107 b lok. 5
-
-
Prokonbud Projektowanie Konstrukcji Budowlanych Bogumił Duraj
04-284 Warszawa, Liwiecka 11 lok. 24