Wpływ temperatury na działanie akumulatorów

Pojazdy z silnikami spalinowymi wymagają do rozruchu znacznych ilości energii elektrycznej. Jest ona konieczna do obsłużenia rozrusznika, który obracając się, musi pokonać opory stawiane przez elementy jednostki napędowej i zgęstniały olej. Będzie też niezbędna do zasilenia urządzeń elektronicznych i elektrycznych w tym sterownika silnika, pompy paliwowej i wtrysku, a ponadto dostarczania odpowiedniej ilości prądu wymaganego do rozgrzania świec żarowych w Dieslach albo wygenerowania iskry do zapłonu mieszanki benzyny i powietrza. Magazynem dostarczającym napięcie są akumulatory samochodowe. W Pruszczu Gdańskim można je znaleźć w dużym wyborze ofercie sklepu OponyRolnika.pl. Warto jednak pamiętać, że zimą ich zadanie będzie znacznie utrudnione. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Jak działa akumulator i co powoduje niska temperatura?
W klasycznych współczesnych akumulatorach samochodowych napięcie jest magazynowane dzięki anodzie wykonanej ze stopu ołowiu z antymonem i katodzie pokrytej tlenkiem ołowiu, a także umieszczonemu między nimi elektrolitowi w postaci roztworu kwasu siarkowego, który może też przyjmować formę żelu. Gromadzenie i uwalnianie napięcia jest możliwe dzięki zachodzącym procesom chemicznym. Wydajność akumulatora, a więc zarówno jego pojemność określana w amperogodzinach, jak i liczba możliwego do uzyskania prądu rozruchowego wyrażana w miliamperach jest jednak ściśle uzależniona od warunków jego pracy. Jeżeli temperatura spada poniżej zera, zmienia się gęstość elektrolitu, a zarazem znacznie zmniejsza się nie tylko pojemność urządzenia, przez co szybciej się ono rozładuje, lecz także redukcji ulega otrzymywany prąd rozruchowy. Straty z tego tytułu mogą wynosić nawet 60% wartości podstawowej.
Jak ustrzec się przed kłopotami z akumulatorem?
Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z rozładowanym akumulatorem jest zadbanie o to, by pojazd pokonywał dystanse, przy których urządzenie będzie miało szanse się w pełni naładować. Jeżeli jest to niemożliwe, rozwiązaniem będzie skorzystanie z prostownika i okresowe uzupełnianie braków. Dobrym wyjściem awaryjnym może się też okazać zakup boostera. Dodatkowo warto regularnie sprawdzać stan techniczny akumulatora oraz jego połączeń, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. W przypadku konieczności wymiany akumulatora, warto odwiedzić sklep Walmar-Drażba, który oferuje szeroki wybór wysokiej jakości produktów. Regularne przeglądy u mechanika również mogą zapobiec niespodziewanym problemom związanym z akumulatorem.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana