Typy palet wykorzystywane w transporcie
Palety są często wykorzystywane przez firmy, które transportują towary drogą lądową. Transport paletowy ma wiele niekwestionowanych zalet, a do największych z nich zaliczane są: wygoda, bezpieczeństwo oraz możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni. Palety są używane do przechowywania oraz transportu towarów. Ułatwiają przewożenie dużych ilości towarów z jednego miejsca na drugie. Istnieje kilka rodzajów palet używanych w transporcie drogowym. Jeżeli chcesz je poznać, zapraszamy do lektury tego artykułu!
Z jakich materiałów powstają palety?
Największą popularnością cieszą się palety drewniane. Stosuje się je zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym, w którym specjalizuje się np. firma Polcat Trans. Są mocne i trwałe, można je łatwo układać w stosy i przenosić. Palety drewniane można dostosować do rozmiaru i wagi transportowanych towarów. Mogą być one jednak nieco droższe niż inne rodzaje palet. Są także trudniejsze do czyszczenia i wymagają konserwacji.
Przeczytaj również: Kiedy wymienić palety na nowe?
Coraz częściej wykorzystywane są również palety plastikowe. Są lekkie i trwałe. Ich czyszczenie jest bardzo łatwe, a zabiegi konserwacyjne nie są im potrzebne. Można je dostosować do rozmiaru i wagi transportowanych towarów. Nie można ich jednak używać do przewozu ciężkich ładunków, gdyż ich wytrzymałość obciążeniowa jest mniejsza od palet drewnianych czy metalowych.
Przeczytaj również: Czy opłaca się oddawać palety na skup?
Palety są także produkowane z metalu. Palety metalowe są często używane do transportu cięższych przedmiotów ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość, odporność i trwałość. Palety metalowe są łatwe do czyszczenia i konserwacji. Są jednak droższe i cięższe od palet wykonanych z drewna czy plastiku, dlatego nie stosuje się ich do przewożenia lżejszych ładunków.
Przeczytaj również: Rodzaje palet drewnianych
Jakie są najczęściej spotykane wymiary palet stosowanych w transporcie?
Palety wykorzystywane w krajowym oraz międzynarodowym przewozie towarów różnią się także wymiarami. Najczęściej stosowane są europalety, czyli palety EPAL o otwartej, czterowejściowej konstrukcji. Wykorzystuje się je przede wszystkim w krajach europejskich. Ich wymiary to 800 x 1200 mm, a ich maksymalne możliwe obciążenie wynosi 1,5 tony. Europalety występują też w innych rozmiarach: 800 x 600 mm (oznaczenie EUR6), 1200 x 1000 mm (oznaczenie EUR2, nazywana też paletą przemysłową) oraz 1000 x 1200 mm (oznaczenie EUR3). Aby paleta mogła być uznana za europaletę, musi być zgodna z normą europejską EN 13698-1 oraz z Kodeksem UIC 435. W transporcie międzynarodowym i krajowym stosowane są również palety o standardzie amerykańskim, których wymiary wynoszą 1200 x 1200 mm.
Jakie są największe zalety transportu paletowego?
Ciasno ułożone na paletach towary są zabezpieczane folią elastyczną i taśmą. Dzięki temu podczas transportu nie przesuwają się, a więc nie są narażone na uszkodzenia. Ładunki przewożone na paletach docierają do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie. Kolejną zaletą palet jest ich budowa, która umożliwia stosowanie wózków widłowych podczas przeładunków czy wyładunków. Dzięki temu cały proces przebiega szybko i sprawnie. Towary układane na paletach o ściśle określonych wymiarach zajmują mniej miejsca. Układa się je obok siebie lub jedna na drugiej, dzięki czemu każda przestrzeń (czy to we wnętrzu naczepy, czy w magazynie) jest zawsze wykorzystana do maksimum.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Auto-Pul Usuwanie Wgnieceń Bez Lakierowania Krzysztof Zatylny
59-700 Kruszyn, Kasztanowa 50A
-
Waldemar Boleń Zakład urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego
25-346 Kielce, Zagórska 95