Systemy zarządzania nieruchomościami
Aby inwestycja w daną nieruchomość przyniosła oczekiwane zyski, konieczna jest nie tylko jej bieżąca obsługa i kontrola stanu technicznego, ale też nieustanne podnoszenie wartości obiektu i wprowadzenie przemyślanej strategii działania. Doświadczeni specjaliści wykorzystują w tym celu różne systemy zarządzania nieruchomościami. Czym się one charakteryzują i co mają na celu? Jak dobrać odpowiedni system zarządzania nieruchomością?
Cele zarządzania nieruchomościami
Efektywne zarządzanie nieruchomościami powinno pozwolić na osiągnięcie oczekiwanych zysków z inwestycji. W tym celu podejmuje się szeroko zakrojone działania, dostosowane do specyfiki danego obiektu oraz możliwości i potrzeb właściciela nieruchomości. Przede wszystkim, niezależnie od wielkości czy przeznaczenia budynku, niezbędne jest utrzymanie go w dobrej kondycji. Chodzi tu zarówno o jego stan fizyczny, jak i prawny. Zarządca musi zatem dbać o przeglądy techniczne i remonty, a także o utrzymanie porządku na posesji. Zadbana nieruchomość powinna zyskiwać na wartości, co uzyskuje się np. przez modernizacje budynku. Nie bez znaczenia dla konkurencyjności obiektu, szczególnie w przypadku nieruchomości komercyjnych, jest również jego wizerunek. Przemyślana strategia marketingowa sprawi, że dany obiekt będzie cieszył się renomą na lokalnym rynku, a jego wartość będzie utrzymywała się na wysokim poziomie. Niezależnie od typu inwestycji, zawsze ważna jest również optymalizacja kosztów eksploatacyjnych obiektu.
Przeczytaj również: Rynek nieruchomości w Bydgoszczy. Podstawowe informacje
Od czego zależy system zarządzania nieruchomościami?
Strategia działania zarządcy nieruchomości musi być dostosowana do specyfiki danego obiektu oraz charakteru inwestycji. W przypadku nieruchomości komercyjnych, takich jak np. centra handlowe, istotne znaczenie ma wspomniany wcześniej wizerunek, który wpływa na liczbę klientów odwiedzających dany obiekt. Z kolei w przypadku kamienic i innych nieruchomości mieszkaniowych ważna jest budowa trwałych relacji z najemcami. Wszystkie inwestycje długoterminowe wymagają stabilizacji zysków, co wiąże się nie tylko z kompleksową obsługą najemców, ale też z koniecznością utrzymania budynku w dobrym stanie. Bardziej zdecydowane działania, jeśli chodzi o koszty, podejmuje się natomiast w przypadku inwestycji krótkoterminowych.
Przeczytaj również: Torrevieja najbardziej opłacalnym miejscem na zakup nieruchomości w Hiszpanii
Skuteczny system zarządzania nieruchomościami
Wdrażaniem strategii inwestycyjnych i nadzorem nad ich realizacją zajmują się profesjonalne biura nieruchomości, czego przykładem jest NAI Estate Fellows. Powierzenie zadania zarządzania nieruchomością specjaliście w tym zakresie to skuteczny sposób na wysoką stopę zwrotu inwestycji. Renomowane firmy posiadają rozbudowaną sieć kontaktów, a także dysponują zaawansowanymi systemami informatycznymi przeznaczonymi do zarządzania nieruchomościami. Systemy te umożliwiają kompleksowe raportowanie, ułatwiają kontakty z najemcami i znacząco zwiększają efektywność procesu zarządzania nieruchomością.
Przeczytaj również: Czy spółdzielnia mieszkaniowa może pełnić rolę właściciela nieruchomości?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kanier Kancelaria Nieruchomości Katarzyna Śliwińska
42-500 Będzin, Sączewskiego 27 lok. 14
-
Biur-Mar Centrum obsługi rynku nieruchomości Sp. z o.o.
96-300 Żyrardów, Ossowskiego 10
-
MISU ProLegal Inna Shestakova
85-042 Bydgoszcz, Bocianowo 32 lok. 12