Sprzęty i urządzenia niezbędne do wykonania horyzontalnych przewiertów sterowanych

Horyzontalne przewierty sterowane (HDD) to sposób na wykonanie otworu pod elementami infrastruktury drogowej i kolejowej. Nie wymaga on powstania wykopu. Specyficzne cechy przewiertów to wiercenie rozpoczynające się na poziomie gruntu i zakrzywiony kształt powstałego otworu. Odpowiedni dobór maszyn wiertniczych pozwala na zastosowanie tej technologii praktycznie w każdym typie gruntu. Zobacz, jaki sprzęt jest potrzebny do tego rodzaju robót.
Na czym polega wiercenie otworów sterowanych HDD?
Powstawanie otworów sterowanych wymaga dużej wprawy i dobrego planu. Praca podzielona jest na etapy: wywiercenia otworu pilotażowego, poszerzenia go i wprowadzenia rur do jego wnętrza. Poziomie wiercenie kierunkowe jest rozwiązaniem stosowanym szczególnie wtedy, gdy konieczne jest wykonanie otworu pod istniejącymi przeszkodami podziemnymi i naziemnymi. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii pozwala na przedostanie się na drugą stronę drogi, torów lub innych zagospodarowanych obszarów tunelem podziemnym. Przewierty sterowane to prace wymagające odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do kształtu i rodzaju powstającego tunelu. Wśród podmiotów specjalizujących się w pracach obejmujących przewierty sterowane, firma ROX charakteryzuje się dużym doświadczeniem i zaawansowanym parkiem maszynowym.
Maszyny używane do przewiertów sterowanych
Do wykonania otworu pilotażowego używa się głowicy sterującej, która prowadzona jest pod odpowiednim kątem w kierunku planowanego miejsca wylotu tunelu. Do głowicy montowany jest nadajnik, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie położenia urządzenia. Otwór stabilizowany jest przy pomocy płuczki, czyli specjalnej mieszaniny do chłodzenia elementu roboczego i usuwania gleby z wnętrza przewiertu. Następnie stosuje się głowicę rozwierającą wiertnicy, która poszerza wykonany otwór do zaprojektowanej średnicy. Przesuwając się wzdłuż wyznaczonej trasy, głowica w kolejnym etapie powstawania przewiertów sterowanych przeciąga pod ziemią rurę. Praca kończy się, gdy dojdzie ona do wylotu.
Wiercenie horyzontalnych przewiertów sterowanych to zaawansowana praca pozwalająca na dokładanie elementów takich jak wodociągi, rury i kable w terenach zurbanizowanych lub pod obszarami, na których nie jest możliwe prowadzenie standardowego wykopu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Aronbud Kania Arkadiusz
43-262 Radostowice, Dworcowa 85A
-
Rox sp. z o.o.
05-800 Pruszków, Staszica 1
-
-
Sanipol Sp. z o.o.
66-300 Międzyrzecz, Poznańska 106