Rynek nieruchomości w Bydgoszczy. Podstawowe informacje

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce – pod względem liczby ludności zajmuje ono ósme miejsce w hierarchii. Jednocześnie jest ono siedzibą wojewody kujawsko-pomorskiego oraz ważnym ośrodkiem dla przemysłu, handlu oraz branży informatycznej i usługowej. Nic dziwnego zatem, że rynek nieruchomości rozwija się w nim bardzo dynamicznie.
Ile kosztuje mieszkanie w Bydgoszczy?
Pod względem kosztów nieruchomości mieszkalnych, Bydgoszcz plasuje się na trzecim miejscu wśród dziesięciu największych miast Polski – niższe ceny znajdziemy jedynie w Łodzi oraz Białymstoku. Obecnie średnia cena metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej w Bydgoszczy wynosi 6 347 złotych. Przyjmując średnią powierzchnię mieszkania w budynku wielorodzinnym wynoszącą 53,1 m2 (dane GUS z marca 2020) można stwierdzić, że średnia cena mieszkania w Bydgoszczy to 337 025 złotych. Dla porównania – metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w Warszawie kosztuje średnio 10 847 złotego, a zatem za mieszkanie o tej samej powierzchni w stolicy zapłacimy 577 409 złotych.
Nieruchomości gospodarcze
Ze względu na swoje dogodne położenie Bydgoszcz jest ważnym w skali kraju ośrodkiem przemysłu, handlu, transportu oraz usług. Niskie ceny mieszkań dodatkowo stymulują inne sektory w branży nieruchomości, czego oznaką jest między innymi powstawanie nowoczesnych powierzchni biurowych dla firm – Bydgoszcz w ostatnich latach stała się domem dla przedsiębiorstw z branży IT oraz BPO/SSC, które obecnie zatrudniają już kilka tysięcy osób.
Czy kupno mieszkania w Bydgoszczy się opłaca?
Niskie ceny oraz wysoki potencjał gospodarczy miasta powoduje, że kupno mieszkania w Bydgoszczy jest inwestycją zdecydowanie wartą rozważenia, szczególnie jeśli myślimy o czerpaniu z niego pasywnego dochodu pod postacią najmu. O czym należy pamiętać, jeśli planujemy nabyć lokal właśnie w tym celu?
- Przede wszystkim o doborze odpowiedniego metrażu – mówi przedstawiciel biura nieruchomości Jagła - Największą popularnością wśród samodzielnych najemców cieszą się mieszkania o wielkości około 50 m2, które zapewniają optymalny poziom komfortu, a ich wynajęcie nie obciąża zanadto domowego budżetu. Alternatywnym rozwiązaniem jest kupno większego mieszkania z kilkoma oddzielnymi pokojami. W Bydgoszczy funkcjonuje kilkanaście uczelni, kształcących w sumie ponad 30 tysięcy studentów – to bardzo duża baza potencjalnych najemców, którym można wynająć pokój we wspólnym mieszkaniu.
Dobrym rozwiązaniem jest również kupno mieszkania na rynku wtórnym w celu jego odnowienia i sprzedania po wyższej cenie – chętnych na takie rozwiązanie kupców, którzy nie mają czasu samodzielnie remontować nieruchomości, jest w dzisiejszych czasach coraz więcej.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Klim-Wel Wentylacja Rekuperacja Klimatyzacja Wojciech Stypik
05-850 Szeligi, Szeligowska 29
-
-
Toruńskie Surowce Wtórne Sp. z o.o
87-100 Toruń, Łódzka 23