Różnice między roletami a żaluzjami

Zmiana nasłonecznienia, możliwość zakrycia widoku, jaki rozpościera się za oknem oraz osłona przed spojrzeniami z zewnątrz to główne zadania, jakie muszą spełniać urządzenia, wybrane jako osłony okienne. Wśród wielu możliwości na szczególną uwagę zasługują rolety okienne i żaluzje. Za ich pomocą można uzyskać różne efekty, które wykraczają poza ich podstawowe zadania, m.in. wpływać na wygląd pomieszczeń i panujących w nich nastrój.
Skuteczne sposoby na przesłonienie okien
Możliwość regulowania ilości światła, które wpada do wnętrza pomieszczenia, bardzo podnosi komfort jego użytkowania. Dzięki zmniejszeniu nasłonecznienia można ograniczyć jasność, zmniejszyć temperaturę, a także zapewnić lepsze warunki do wykonywania niektórych czynności, np. czytania czy oglądania telewizji. Możliwość przynajmniej częściowego zaciemnienia wnętrza przydaje się zarówno w budynkach użytkowych – np. podczas prezentowania treści multimedialnych, jak i mieszkalnych m.in. w sypialni czy salonie – informuje przedstawiciel firmy Iskra, która zajmuje się stolarką budowlaną oraz osłonami okiennymi.
Wśród tradycyjnie stosowanych osłon okiennych, które pozwalają na regulację stopnia zaciemnienia, znajdują się m.in. żaluzje i rolety. Oba te rozwiązania dają znaczne możliwości dopasowania ilości dostającego się do wnętrza światła, jednak działają na nieco innej zasadzie.
Przeczytaj również: Jak powinien być wyposażony dobry pokój hotelowy?
Co można zyskać dzięki założeniu żaluzji, a co za sprawą rolet okiennych?
Żaluzje okienne, podobnie jak rolety mogą być rozwinięte na całą powierzchnię okna lub tylko na jego część. Gdy są opuszczone, sprawiają, że do wnętrza trafia nieco mniej światła, a widok przez okno jest ograniczony. Zmiana położenia lamelek w płaszczyźnie poziomej pozwala na większe zaciemnienie, w zależności od ustawionego kąta obrotu. Maksymalnie obrócone zasłaniają widok niemal całkowicie, a ilość wpadającego przez mnie światła jest bardzo mała.
Przeczytaj również: 5 powodów dlaczego wybrać rolety w kasecie
Rolety okienne to kawałki materiału o wielkości wystarczającej do zakrycia całej powierzchni okna, które są nawinięte na wałki przymocowane ponad szybami okiennymi. Opuszczenie rolety za pomocą mechanizmu obracającego wałek sprawia, że część szyby zostaje zakryta. Całkowite opuszczenie rolety oznacza możliwość całkowitego zasłonięcia widoku i ograniczenie ilości wpadającego światła. W przypadku rolet okiennych stopień zaciemnienia zależy jednak nie tylko od tego, jaka część okna jest przesłonięta, ale również od grubości użytego materiału i jego wykończenia. Grubsze tkaniny będą dawały wyraźniejszy efekt, a zastosowanie materiału pokrytego gumą lub specjalną folią pozwala na całkowite zasłonięcie okna i pełne zaciemnienie.
Przeczytaj również: Rolety czy żaluzje - co wybrać do mieszkania?
Zarówno żaluzje, jak i rolety okienne dają nie tylko możliwość ograniczenia ilości światła, ale również uzyskania we wnętrzu ciekawych efektów wpływających na nastrój i wygląd wnętrza. W przypadku żaluzji będzie to szansa na modelowanie ilości promieni słonecznych i kąta ich padania. Za sprawą żaluzji można wewnątrz uzyskać światło o zabarwieniu w kolorze użytego materiału.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Proeko Serwis sp. z o.o.
62-800 Kalisz, Wojciecha z Brudzewa 38
-
Włodzimierz Czubała Usługi ogólnobudowlane
61-309 Poznań, Bodawska 5
-
Torpak. Sp.k.. Folie do palet, torebki strunowe, opakowania
05-816 Reguły, Działkowa 16
-
Forgis Wyroby ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej
38-200 Jasło, Towarowa 26