Rola i znaczenie odbojników w przemyśle

Odbojniki chronią wyposażenie obiektów przemysłowych oraz pojazdy kołowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przeciwieństwie do barierek ochronnych nie blokują pojazdom dostępu do maszyn czy elementów konstrukcyjnych obiektu. Ich zadaniem jest amortyzacja trudnych do uniknięcia zderzeń, dlatego wykonywane są z elastycznych materiałów zdolnych do tłumienia energii, najczęściej z mieszanek gumowych.
Odboje gumowe w halach przemysłowych
Manewrowanie wózkiem jezdnym w ciasnej przestrzeni magazynowej nie jest zadaniem łatwym, a zderzenia są nieuniknione. Od operatorów wózków widłowych wymaga się dużej precyzji, jednak wypadki mogą się zdarzać. Dlatego regały magazynowe powinno się zabezpieczać osłonami z tworzyw sztucznych, które przejmują energię pochodzącą z uderzeń i zapobiegają poważnym uszkodzeniom konstrukcji. Ta sama zasada dotyczy maszyn produkcyjnych, w których pobliżu poruszają się pojazdy kołowe.
Przeczytaj również: Artykuły gumowe dla branży budowlanej. Przegląd rozwiązań
Kolejnym newralgicznym punktem zakładów przemysłowych są rampy przeładunkowe. Podjeżdżając tyłem pod rampę, kierowcy mają ograniczoną widoczność, a zachowanie odpowiedniej odległości od jej krawędzi jest bardzo trudnym zadaniem. Odbojnice rampowe w postaci niedużych bloczków z gumy chronią konstrukcję przed skutkami powtarzających się uderzeń. Wykorzystywane są również w charakterze odbojników na ściany i słupy w parkingach podziemnych. Dzięki odbojom właściciele i zarządcy wspomnianych obiektów oszczędzają na naprawach i remontach.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie tulei gumowych
Gumowe odbojniki samochodowe
Przez amortyzację siły uderzenia odbojniki chronią nie tylko konstrukcje obiektów budowlanych, ale też same pojazdy. Dlatego wózki jezdne w przedsiębiorstwach często są doposażone w odbojniki, mocowane w punktach szczególnie narażonych na uderzenia. Z kolei w autach osobowych coraz częściej stosowane są odbojniki samochodowe – dobrym przykładem są gumowe osłony rantów drzwi. W ofercie producenta wyrobów gumowych Plastgumet dostępne są również inne odbojniki samochodowe – przeznaczone pod pokrywy silnika, bagażnika i w zawieszeniu. Gumowe odbojniki pod ruchome pokrywy ograniczają hałas przy ich zamykaniu i ułatwiają otwieranie.
Przeczytaj również: Jakie własności mają gumy wykorzystywane w procesach gumowania?
Szczególną odmianą odbojników samochodowych są odbojniki skoku dobicia. Odbojniki resorowe redukują ugięcia resorów piórowych, toteż są często stosowane w konstrukcji zawieszenia przyczep i samochodów dostawczych. Sprężyste odbojniki używane są również przy amortyzatorach. Stosowanie odbojników samochodowych służy więc dwóm celom – zabezpieczeniu przed uderzeniami i uszkodzeniami z zewnątrz lub zwiększeniu komfortu jazdy i obsługi pojazdu, w zależności od rodzaju i miejsca montażu elementu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Geologiczno Wiertnicze Pawlak
03-680 Warszawa, Wolbromska 7
-
Alex Kantor wymiany walut Aleksander Charkiewicz
00-104 Warszawa, pl. Grzybowski 10 lok. 14
-
-