Rodzaje paliwa opałowego

Spis treści
Właściciele domów jednorodzinnych czy większych obiektów muszą zadbać o jego skuteczne ogrzanie w okresie zimowym. Mają oni do wyboru praktycznie każdy rodzaj paliwa: stałe, gazowe, ciekłe, czy też wytwarzane w naturalny sposób. Każdy ze wspomnianych rodzajów opału ma swoje właściwości, ale też wymagania w zakresie stosowania. Przed dokonaniem wyboru warto dokładnie się z nimi zapoznać. Z czego dokładnie mogą obecnie wybierać klienci?
Biomasa
Biomasa może obejmować zarówno stałe, jak i ciekłe elementy, których zaletą jest fakt, że ulegają biodegradacji. Ten rodzaj paliwa wytwarzany jest z odpadów z produkcji leśnej. Idealnie sprawdza się zarówno drewno w kawałkach, wióry, trociny, pellet drzewny, jak też zrębki. Biomasa może też powstać z roślin energetycznych np. wierzby energetycznej. Część właścicieli decyduje się także na tę wyprodukowaną z surowców rolnych tj. ziaren zbóż, kukurydzy czy słomy.
Przeczytaj również: Sprzedaż LPG. Gdzie znaleźć atrakcyjne oferty?
Węgiel
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest nadal węgiel. Jest on dostępny w wersji kamiennej bądź brunatnej, w różnych postaciach, o różnej granulacji i klasie. Ostatni parametr określa ilość popiołu w węglu oraz wartość opałową paliwa.
Przeczytaj również: Gaz płynny w przemyśle
Gaz ziemny
Gaz ziemny jest paliwem powstającym ze złóż naturalnych. Jest on zupełnie pozbawiony zapachu. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo jego użytkowania, jest on specjalnie nawaniany, co pozwala wyczuć jego obecność w powietrzu w przypadku wystąpienia nieszczelności.
Przeczytaj również: Pellet czy ekogroszek? – Porównanie rozwiązań
Gaz płynny
Gaz płynny to kolejny rodzaj opału będący mieszaniną węglowodorów. Jego głównymi składnikami są propan i butan, które powstają z gazów rafineryjnych oraz gazu ziemnego mokrego.
Olej opałowy i BIO
Rozwiązaniami cieszącymi się dużą popularnością są także olej opałowy lekki i bio olej. Ten pierwszy jest stosowany głównie w domach jednorodzinnych i dodatkowo barwiony na czerwono, co pozwala odróżnić go od oleju napędowego. Z kolei bio olej, mimo iż ma właściwości zbliżone do oleju opałowego, to powstaje z nasion rzepaku.
Bio gaz
Bio gaz jest opałem powstającym w procesie rozkładu substancji organicznych w środowisku beztlenowym. Do jego produkcji wykorzystane być mogą odpady zielone, kiszonki z roślinności czy też gnojowica. Jest to rozwiązanie wykorzystywane lokalnie do ogrzewania wnętrz bądź też wytwarzania energii elektrycznej.
Specjaliści z firmy NEOPELLET wyjaśniają, że wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na jego kaloryczność i efektywność energetyczną, ale i na wymiar ekologiczny. Istotne jest także to, że stosowanie paliwa opałowego powinno odbywać się zgodnie z instrukcją producenta. Niewłaściwe spalanie może być niebezpieczne dla życia i zdrowia, jak również dla samych urządzeń grzewczych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jar-dźwig elektromechanika dźwigowa
66-431 Gralewo 107 b lok. 5
-
MMB System Sp. z o. o.
42-217 Częstochowa, Racławicka 22 lok. 5
-
-
FHU Relew-2 Wawrzyniak Renata
41-935 Bytom, Władysława Łokietka 17