Rodzaje filtrów do filtracji wody bieżącej w domu

Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że woda pobrana, uzdatniona i dostarczona do punktu czerpalnego – jak nasze domowe krany – nie zawsze spełnia jakościowe oczekiwania, zwłaszcza jeśli chodzi o oczekiwania jakościowe pod względem bezpośredniego spożycia. W związku z tym wskazane jest doczyszczanie wody za pomocą domowych filtrów. Jakie wyróżniamy grupy filtrów do filtracji bieżącej wody w domu?
Doczyszczanie wody wodociągowej. Główne grupy filtrów
W związku z tym, że wymogi stawiane wodzie przeznaczonej bezpośrednio do spożycia, a nasza świadomość z tym związana rośnie, produkujemy wiele rodzajów filtrów do doczyszczania wody z kranu. Możemy je podzielić na trzy główne grupy.
Przeczytaj również: Wybór filtru do wody dla domu. Na co zwrócić uwagę?
Pierwszą z nich są filtry mechaniczne – zatrzymują na porowatym materiale stałe zawiesiny, które występują w wodzie. To np. filtry włókninowe, celulozowe, czy najnowocześniejsze filtry ceramiczne. Kolejna grupa to filtry sorpcyjne, które zawierają aktywny węgiel pochłaniający szkodliwe substancje. Ostatnia grupa to filtry odwróconej osmozy, a właściwie całe systemy odwróconej osmozy, w których mamy do czynienia z przepływem przez membranę rozpuszczalnika z bardziej stężonego do rozcieńczonego roztworu.
Przeczytaj również: Czy woda z kranu jest bezpieczna do spożycia?
Najkorzystniejszy wybór: filtr ceramiczny z wkładem węgla aktywnego
Systemy odwróconej osmozy są wyjątkowo rozbudowane i zajmują dużo miejsca. Dla uzyskania jednego litra wody na filtrach RO odprowadza się od 7 do 10 litrów to kanalizacji. Do tego uzyskana woda jest pozbawiona cennych dla naszego zdrowia soli mineralnych.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest tak naprawdę połączenie filtra mechanicznego z filtrem sorpcyjnym, jak filtry Olympus+ dystrybuowane przez firmę Intacto z Katowic. To filtry ceramiczne do wody z wkładem z węgla aktywnego, charakteryzujące się dokładnością filtracji od 0,1 do 0,5 mikrona; to mikrofiltracja. Przy czym zaznaczmy: filtry przepuszczają cenne dla nas sole mineralne. Ze względu na obecność aktywnego węgla eliminują nie tylko zanieczyszczenia stałe, ale też np. związki chloropodobne, fenol, niektóre rodzaje wirusów.
Jak wskazują producenci i dystrybutorzy, filtry ceramiczne do wody pochodzącej z sieci komunalnej, do domowego użytku, najczęściej mają wystarczającą dokładność filtracji wynoszącą 0,5 mikrona. Jedynie w szczególnych przypadkach zalecana jest większa dokładność.
Na koniec dodajmy: takie rozwiązanie naprawdę się opłaca. Naszemu zdrowiu, domowemu budżetowi i też środowisku, gdy zrezygnujemy z wody butelkowanej.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana