Renowacja ram obrazów pastą pozłotniczą – jak się do tego zabrać?

Odpryski i przetarcia na wysłużonej ramie obrazu czy lustra nie wyglądają estetycznie. Jeśli masz właśnie taką ramę i chcesz przywrócić jej dawne piękno, możesz zrobić to w kilku dość prostych krokach, używając np. pasty pozłotniczej. Przeczytaj nasze porady, jak się do tego zabrać i już teraz zarezerwuj wolne popołudnie na samodzielną renowację starej ramy.
Pasta pozłotnicza: co to jest i którą wybrać?
Złote akcenty w wystroju wnętrza nigdy nie wyjdą z mody. Drobne dekoracyjne dodatki, wzory w różnych odcieniach złota na tapicerce meblowej czy wreszcie: w całości złote lub lekko pozłacane ramy obrazów i luster nadają pomieszczeniu ponadczasowy, elegancki charakter. Jeżeli masz do dyspozycji obraz oprawiony w starą, wysłużoną ramę, to pasta pozłotnicza świetnie sprawdzi się do jej renowacji.
Co to jest pasta pozłotnicza i jakie daje możliwości w zakresie renowacji ram, zapytaliśmy w biurze obsługi klienta sklepu internetowego LoveArt, oferującego m.in. bogaty asortyment produktów w kategorii pozłotnictwo:
– Pasta pozłotnicza to produkt wykorzystywany zarówno przez sympatyków techniki decoupage, jak i osoby zajmujące się hobbystycznie lub zawodowo odnawianiem starych mebli i dodatków. Zaletą takiej pasty jest to, że może być nałożona na różne powierzchnie. Metaliczną pastą pozłotniczą można odrestaurować zatem metalową ramę z ornamentami czy ramę rzeźbioną, ramkę plastikową czy prostą ramę drewnianą. Jeśli chcemy poddać renowacji właśnie ramę z drewna, to nałożenie pasty pozłotniczej w miejscach spękań i żłobień podkreśli fakturę materiału, dając naprawdę ciekawy efekt.
A którą pastę pozłotniczą wybrać? Dobrej jakości preparaty pozłotnicze w bogatej gamie kolorów oferuje np. popularna marka Renesans. Możesz wybrać metaliczną pastę m.in. w kolorze miedzianym, srebrnym oraz w kilku odcieniach złota. Gdy już zaopatrzysz się w tę, która najbardziej Ci odpowiada, możesz przystąpić do pracy.
Prosta instrukcja samodzielnej renowacji ramy obrazu
Jak się zabrać do samodzielnej renowacji ramy obrazu? Nasza instrukcja jest prosta – bo taka jest też sama renowacja:
- Czynności, które musisz wykonać przed użyciem pasty pozłotniczej, w dużej mierze zależą od materiału, z którego jest wykonana rama oraz jej stanu wizualnego. Być może będzie konieczne usunięcie starej powłoki z farby czy lakieru przy pomocy papieru ściernego i nałożenie warstwy podkładu z farby akrylowej.
- Jeśli zdecydowałeś się odrestaurować ramę lustra, zabezpiecz taflę przy użyciu np. papierowej taśmy malarskiej.
- W przypadku drewnianej ramy sprawdź połączenia jej poszczególnych elementów: mogą wymagać sklejenia.
- Przed przystąpieniem do pracy nie zapomnij przetrzeć ramy wilgotną szmatką!
- Możesz przejść do nakładania pasty pozłotniczej na poszczególne elementy ramy: miękką szmatką, pędzlem lub nawet palcem – nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia.
- Jeśli obecny kolor ramy podoba Ci się i nie chcesz w całości przykrywać go barwą preparatu, nanoś pastę pozłotniczą cienkimi warstwami (możesz robić to kolistymi ruchami pędzla lub postarać się, by smugi pasty biegły w różnych kierunkach) – wówczas kolor będzie nieco prześwitywał, a rama zyska efekt subtelnego, naturalnego postarzenia.
- Analogicznie, nakładając grubą warstwę pasty, uzyskasz jednolitą warstwę w odcieniu, który wybrałeś. Jeśli zdarzy Ci się nałożyć za dużo produktu, nie przejmuj się: łatwo usuniesz go przy użyciu papierowego ręcznika.
- Odłóż ramę w bezpieczne miejsce i poczekaj na wyschnięcie pasty – trwa to ok. 24 godziny.
- Gdy warstwa pasty pozłotniczej wyschnie, wypoleruj gotową ramę miękką szmatką.
Jeżeli do tej pory przeprowadzenie renowacji ramy obrazu lub lustra przy użyciu pasty pozłotniczej wydawało Ci się skomplikowane, to jesteśmy pewni, że teraz zmieniłeś zdanie. Serdecznie zachęcamy do wykorzystania naszych wskazówek w praktyce.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Waś Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś Sp.J.
55-200 Godzikowice, Stalowa 7,9
-
Koppol Zakład PH Krzysztof Kopytko
34-125 Sułkowice, Racławicka 18
-
Ceramika NETTO Sp. z o.o. Sp. K
15-690 Białystok, Narodowych Sił Zbrojnych 23
-