Rekonstrukcja wypadku samochodowego i jej wpływ na wycenę wysokości szkody
Rekonstrukcja wypadku samochodowego to odtworzenie przebiegu wypadku, czyli tego, jak poruszały się np. samochody i ludzie w trakcie zdarzenia. Przeprowadzona rekonstrukcja może przydać się w trakcie dochodzenia odpowiedniej wypłaty od ubezpieczyciela, który czasami zaniża wartość powstałej szkody. Dlatego też obiektywnie przeprowadzona rekonstrukcja wypadku samochodowego może mieć duży wpływ na wycenę wysokości szkody.
Jak wykonuje się rekonstrukcję wypadku? Wraz ze wzrostem ruchu na drogach rośnie liczba wypadków. Dlatego w niektórych przypadkach potrzebna jest pomoc rzeczoznawcy samochodowego, który może wykonać rekonstrukcję danego zdarzenia. Może ona być niezbędna w trakcie dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela albo w trakcie postępowania mającego na celu ustalenie sprawcy wypadku. Wiadomo, że Rzeczoznawca Samochodowy Robert Piotr Szymański ze Szczecina może pomóc nie tylko w wypadkach, które miały miejsce w tym mieście. Ogólnie wiedza i doświadczenie, jakie posiadają rzeczoznawcy (powinien być wpisany na odpowiednią listę) może przydać się w każdym miejscu. Podstawą rekonstrukcji są oględziny pojazdu, miejsca wypadku, materiały zebrane przez policję, zeznania uczestników lub świadków zdarzenia oraz zabezpieczone przedmioty. Pomocne są również programy komputerowe, które po wprowadzeniu odpowiednich danych pokazują prawdopodobny przebieg zdarzenia.
Przeczytaj również: Kiedy należy się odszkodowanie komunikacyjne?
Wycena wysokości szkody
Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC, które związane jest z rekompensatą szkód powstałych w wyniku wypadku drogowego albo kolizji. Odszkodowanie ma pokryć likwidację uszkodzeń oraz umożliwić przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. W przypadku powstania szkody rzeczoznawca, zazwyczaj zatrudniony przez ubezpieczyciela, dokonuje wyceny, czasami rekonstrukcji wypadków w Szczecinie albo innym miejscu. Potrzebne do tego dane zbiera w trakcie oględzin uszkodzonego pojazdu, zapoznając się z zebraną dokumentacją. Po zapoznaniu się z nią, jeśli istnieją jakiekolwiek zastrzeżenia, warto zwrócić się o pomoc do niezależnego rzeczoznawcy. W przypadku, gdy wykonana analiza szkody wykaże rozbieżność z wcześniejszą wyceną, można złożyć odwołanie do ubezpieczyciela. Warto zrobić to jak najszybciej, jednocześnie będąc dobrze do tego przygotowanym.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Kancelaria Wsparcia Prawnego Janusz Uściński
35-603 Rzeszów, Dunikowskiego 17 lok. 2
-
-