Przemieszczenie maszyn i urządzeń. Przebieg procedury

Celem każdego zakładu produkcyjnego jest rozwój, zwiększanie produkcji i ulepszanie jakości. Efektem ubocznym tego może być to, że dotychczasowe budynki zakładowe staną się zbyt małe dla niezbędnych maszyn i urządzeń. W takiej sytuacji pojawia się konieczność „przeprowadzki” do innego obiektu. Proces ten, nazywany również relokacją, wymaga bardzo skrupulatnego planowania oraz profesjonalnej realizacji.
Na czym polega relokacja maszyn?
Relokacją nazywamy proces, którego celem jest przeniesienie danego obiektu lub obiektów – w tym przypadku maszyn wykorzystywanych między innymi w zakładach produkcyjnych czy magazynach – w inne miejsce. Relokacja może odbywać się zarówno na dużych dystansach i wtedy mamy do czynienia z przeniesieniem do zupełne innego budynku (może to być podyktowane względami ekonomicznymi, np. lepszą infrastrukturą drogową w okolicy lub niższym kosztami utrzymania obiektów), ale może również być realizowana lokalnie, w ramach tego samego budynku. W tym drugim przypadku może ona wynikać z potrzeby przearanżowania wnętrza w taki sposób, by możliwe stało się poprawienie wydajności obiektu lub doposażenie go w inne urządzenia. Niezależnie od tego jak ma przebiegać relokacja, jest ona zadaniem bardzo skomplikowanym, wymagającym dużej wiedzy technologicznej, doskonałej organizacji pracy, a także profesjonalnych narzędzi i sprzętów transportowych. Dlatego należy je zlecać doświadczonym wykonawcom, takim jak firma RP Scraper.
Przeczytaj również: Przeprowadzka maszyn krok po kroku - od demontażu do ponownego montażu
Jak przebiega relokacja maszyn i urządzeń?
Cały proces przemieszczenia maszyn i urządzeń składa się z kilku etapów.
- Etap I – to planowanie całej operacji. Wykonawca takiego zlecenie musi sprawdzić jakiego rodzaju sprzęty mają zostać przeniesione, jakie sią ich wymiary, waga i możliwości bezpiecznego demontażu. Ponadto uwzględniane są takie czynniki jak docelowa lokalizacja oraz dystans, który ładunek musi pokonać, by się w niej znaleźć. Na podstawie wszystkich zebranych danych sporządza się plan, który przewiduje jakiego rodzaju pojazdy i sprzęty będą potrzebne do realizacji zadania, jak ma przebiegać trasa. Sporządzany jest również szczegółowy kosztorys.
- Demontaż – rzeczone maszyny i sprzęty zostają, w miarę możliwości, rozłożone na pomniejsze elementy, które można łatwo załadować na pokład pojazdów.
- Załadunek i transport – czyli krótko mówiąc dostarczenie ładunku z punktu A do punktu B. W niektórych przypadkach transport musi być realizowany przez pojazdy o niestandardowych gabarytach i masie, stąd konieczne jest bardzo dokładnie zaplanowanie trasy oraz uzyskanie stosownych pozwoleń od organów zarządzających wybranymi odcinkami dróg.
- Rozładunek i montaż – po dostarczeniu na miejsce maszyny są z powrotem montowane i przygotowane do użytku. Istotne jest, że zarówno montaż, jak i wcześniejszy demontaż powinien odbywać się na podstawie dokumentacji technicznej maszyn.
Przeczytaj również: Relokacja maszyn. Jakiej firmie warto zaufać?
Przeczytaj również: Co rozumieć pod pojęciem towaru neutralnego w transporcie i spedycji?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana