Podstawowe rodzaje ksiąg rachunkowych

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością, dzięki której operacje finansowe przedsiębiorstwa są udokumentowane w porządku chronologicznym. Jest to bardzo istotne, aby w firmie księgowość działała w sposób systematyczny i dokładny. Pracownikom lub zewnętrznym podmiotom, które rejestrują wszelką aktywność, służą w tym celu różnego rodzaju księgi rachunkowe. Jakie są podstawowe typy takiej dokumentacji i kto może z nich skorzystać?
Jakie są główne rodzaje ksiąg rachunkowych?
Można wyróżnić kilka podstawowych typów ksiąg rachunkowych.
Pierwszą z ksiąg jest dziennik, który służy do zapisywania wszystkich operacji gospodarczych zgodnie z ich chronologią. Wpisy w nim zawarte muszą być ponumerowane i oznaczone datą. Powinny zawierać także obowiązkowo takie dane jak: dowód, treść operacji oraz kwota. Dzienniki prowadzone metodą tradycyjną muszą mieć formę kilku ksiąg, ponieważ nie jest możliwa rejestracja wszystkich operacji w jednym dokumencie. Ta niedogodność nie dotyczy dzienników prowadzonych w formie elektronicznej, które mogą już być zwartą całością.
Innym rodzajem są konta księgi głównej, zwane także księgami pomocniczymi. Ich główne przeznaczenie to rejestrowanie wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników z myślą o ich rozliczeniach podatkowych. Księgi pomocnicze przydają się także do ujmowania transakcji zakupu i sprzedaży, co jest niezbędne przy rozliczaniu podatku dochodowego oraz VAT.
Kolejny typ księgi rachunkowej to zestawienie obrotów i sald księgi głównej, zwane także bilansem próbnym lub obrotówką. Jest to taka księga, dzięki której można sprawdzić kompletnośći poprawność zapisów w księdze głównej. Zestawienia tego typu są tworzone zazwyczaj na koniec roku sprawozdawczego i zestawia się w nich także salda wszystkich kont pomocniczych w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Jakie jeszcze księgi rachunkowe można wyróżnić?
Jak mówi ekspert z Biura Rachunkowego AKRO, osoby, które nie prowadziły wcześniej ksiąg rachunkowych w sposób regulowany ustawą, muszą przedstawiać wykaz aktywów i pasywów (zwany inaczej inwentarzem). Jednak jest to konieczne tylko w takich przypadkach, ponieważ w innych sytuacjach, gdy istnieją zestawienia oraz konta ksiąg głównych, nie trzeba takiego inwentarza prowadzić.
Jak widać, prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga kompetencji, systematyczności oraz znajomości obowiązujących przepisów, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wyspecjalizowane biura rachunkowe mogą pomóc przedsiębiorcom w uporządkowaniu dokumentów i wszelkiej ewidencji przeprowadzanych operacji.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Centrum Badań i Dozoru Sp. z o.o.
43-143 Lędziny, Lędzińska 8
-
Bożena Kłos Kancelaria Audytorsko-Księgowa
70-035 Szczecin, Kolumba 86 lok. 232