Po czym poznać, że doszło do szkody górniczej?

Działalność zakładów wydobywczych przyczynia się do powstawania bardzo dużych szkód. W Polsce odczuwają je oczywiście mieszkańcy terenów czynnych górniczo, zwłaszcza aglomeracji katowickiej, położnej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Tzw. szkody górnicze powstają na rozmaitych nieruchomościach – zarówno na budynkach, jak i drogach, a nawet na gruntach rolnych.
Szkody górnicze i ich przyczyny
Wydobywanie paliw kopalnych nie jest obojętne dla środowiska. Z konsekwencjami zużycia nieodnawialnych surowców będziemy musieli radzić sobie w przyszłości, natomiast obecnie już odczuwamy problemy związane ze wstrząsami górniczymi, deformacjami terenu, takimi jak powstawanie zapadlisk, niecek, szczelin i uskoków oraz ze zmianą stosunków wodnych, przejawiającą się podnoszeniem lub obniżaniem się poziomu wód gruntowych. Wymienione zjawiska powodują powstawanie tzw. szkód górniczych, bardzo bolesnych dla właścicieli dotkniętych nimi nieruchomości.
Przeczytaj również: Czy pękanie ścian klasyfikuje się jako szkodę górniczą?
Chociaż najczęściej o szkodzie górniczej mówi się w kontekście zauważalnych zniszczeń budynków, takich jak przechylanie się obiektów budowlanych czy pękanie ścian i fundamentów, dotykają one również innych nieruchomości – mówi ekspert z firmy odszkodowawczej Kompensata w Rudzie Śląskiej. Wywołane działalnością kopali ruchy górotworu często skutkują zmianą poziomu wód podziemnych. W zależności od tego, czy poziom wód gruntowych obniża się, czy podnosi, na danym terenie może dojść do suszy lub podmakania. Z perspektywy rolników to olbrzymi problem, ponieważ w obu przypadkach rezultatem może być obniżenie płodów rolnych.
Osoby poszkodowane mogą skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze. W tym celu muszą jednak udowodnić, że szkody powstałe na nieruchomości powstały właśnie wskutek eksploatacji kopalni, a nie wynikają np. z wad budowlanych czy drgań gruntu towarzyszących robotom drogowym w okolicy. Wykazanie związku przyczynowo-skutkowego jest więc najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem w dochodzeniu odszkodowania szkody górniczej od zakładu wydobywczego.
Jak rozpoznaje się szkody górnicze?
Chociaż dla właścicieli nieruchomości na terenach górniczych przyczyny niedomykających się okien, samoczynnie otwierających się drzwi, pękania ścian, zalewania piwnic czy nawet zauważalnego przechylania się budynków wydają się oczywiste, kopalnie bronią się przed wypłatą odszkodowań. Jeśli zakład wydobywczy nie chce pójść na ugodę z poszkodowanym, można dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. W takiej sytuacji do likwidacji szkody górniczej konieczne jest rozpoznanie potwierdzone opinią biegłego sądowego. W sprawach o odszkodowania za szkody górnicze powoływanych jest zwykle kilku biegłych o różnych specjalizacjach. Biegły ds. górnictwa i geologii ocenia, czy konkretne szkody powstały właśnie w wyniku zmian związanych z działalnością kopalni. Za rozpoznanie rodzaju, zakresu i wartości szkód górniczych na budynku odpowiada biegły ds. budownictwa. W niektórych sytuacjach sąd może powołać również biegłych specjalizujących się w hydrogeologii lub geofizyki.
Jeśli na swojej nieruchomości zauważyłeś szkody powstałe w wyniku działalności kopalni, sięgnij po pomoc profesjonalistów, zajmujących się dochodzeniem odszkodowań za szkody górnicze. Najlepsze firmy tego typu zatrudniają doświadczonych prawników, którzy przeprowadzą cię przez wszystkie etapy postępowania ugodowego, a w razie potrzeby będą reprezentowali cię w sądzie. Podejmując współpracę z firmą Kompensata, nie musisz martwić się o żadne dodatkowe koszty. Wynagrodzenie za świadczone usługi pobierane jest w formie prowizji i wyłącznie w sytuacji, gdy twoja sprawa zakończy się sukcesem.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
MP Biuro Ubezpieczeń Małgorzata Pijanowska-Łucka
53-680 Wrocław, Braniborska 14