Planowane zmiany w Polskim Ładzie. Co nas czeka?

Nowy Ład zrodził szereg pytań o to, jak będzie się kształtować polski system podatkowy w najbliższych latach. Kto zyska, a kto straci? Co się najbardziej opłaca i którzy przedsiębiorcy mogą liczyć na największe przywileje? Takie wątpliwości słyszało się na każdym kroku. Okazuje się, że to nie koniec zmian, bo od lipca 2022 roku dokonano korekty przepisów. Co się zmieni?
Likwidacja ulgi dla klasy średniej
Ulga dla klasy średniej, która obowiązywała w przypadku dochodu do 30 tys. złotych, w praktyce przestanie obowiązywać. Od początku była ona problematyczna do wyliczania i ewidencjonowania zarówno dla księgowych, jak i dla pracodawców.
Dlatego dla najmniej zarabiających przewidziano inne udogodnienie, w postaci obniżenia pierwszego progu podatkowego z 17% na 12%. Wprowadzone zmiany w ramach Nowego Polskiego Ładu mają być korzystne lub neutralne dla osób, które były objęte poprzednimi przepisami z początku roku. Księgowi oferujący profesjonalne usługi księgowe i podatkowe są zdania, że może to przynieść podatnikom oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych rocznie.
Dla tych, którzy zarabiają do 170 tys. rocznie, będzie to zysk. W praktyce ulga dla klasy średniej jest to więc de facto obniżką podatku dochodowego.
Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej
Wielu przedsiębiorców zgłaszało zastrzeżenia co do braku możliwości pomniejszania podstawy opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Od lipca 2022 roku przepisy znów nieznacznie się zmienią i tym razem skorzystają na tym osoby rozliczające się na zasadach podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej.
W przypadku firm opodatkowanych według skali liniowej limit wyniesie 8,7 tys. zł. Dla ryczałtowców będzie to pomniejszenie przychodu o 50% zapłaconych składek zdrowotnych, a dla podatników rozliczających się kartą podatkową pomniejszenie podatku będzie wynosić 19% zapłaconej składki.
Możliwość zmiany formy opodatkowania
Na zmianach skorzystają również ci przedsiębiorcy, którzy myśleli o zmianie formy opodatkowania w trakcie prowadzenia działalności.
Taką możliwość będą mieli właściciele firm rozliczających się liniowo lub na ryczałcie. Natomiast jest jeden warunek – muszą zgłosić deklarację do 2 maja 2023 roku. W jaki sposób? Rozliczając PIT za 2022 rok, na przykład z pomocą Biura Rachunkowego JB w Bytomiu. Podatnik składa wówczas roczną deklarację PIT-36.
Z kolei ryczałtowcy mogą zmienić formę opodatkowania na skalę i taką decyzję mogą podjąć do 22 sierpnia 2022 roku. Wówczas wygląda to w ten sposób, że do końca czerwca rozliczają się na zasadach ryczałtu, a po tym czasie – już na nowych zasadach.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Biuro Ubezpieczeń MP Agencja PZU Małgorzata Pijanowska-Łucka
53-680 Wrocław, Braniborska 14
-