Oprawa muzyczna pogrzebu. Porady i wskazówki

Spis treści
- Jakie utwory najczęściej można usłyszeć na pogrzebie?
- Skrzypce, trąbka, a może inny instrument?
- Kto zajmuje się muzyczną oprawą ceremonii pogrzebowych?
Śmierć bliskiej osoby jest bolesnym doświadczeniem. Chcemy, by ostatnie pożegnanie było wyjątkową uroczystością, która podkreśli ważność zmarłego. Oprawa muzyczna pogrzebu jest jednym z elementów, dodaje powagi oraz wprowadza odpowiednią atmosferę. To godny i podniosły sposób na pożegnanie bliskiej nam osoby, znany ludzkości od zarania dziejów. Choć jej dobór zależy od indywidualnych preferencji żałobników, kilka porad i wskazówek zawartych w tym artykule może okazać się pomocne przy wyborze.
Jakie utwory najczęściej można usłyszeć na pogrzebie?
Wybór pogrzebowej oprawy muzycznej jest kwestią bardzo indywidualną. Jest jednak kilka utworów, które wprowadzają wyjątkową zadumę w tym trudnym czasie. To zarówno klasyczne pieśni żałobne, jak i muzyka współczesna. Należą do nich między innymi:
- „Ave Maria” Schuberta,
- „Il Silenzio” Nino Roty (Cisza na trąbkę),
- „Preludium c–moll” Chopina,
- „Aria na strunie G” Bacha,
- „Largo” z opery Haendla,
- „Time to Say Goodbay” Andrei Bocellego,
- „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena,
- „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego,
- „Człowieczy los” Anny German.
Skrzypce, trąbka, a może inny instrument?
Skrzypce i trąbka to popularne instrumenty, zapewniające wyjątkowo wzruszające dźwięki. Trąbka ma mocne, charakterystyczne brzmienie, podkreślające patetyczny nastrój pogrzebu oraz doniosłość chwili. Jeszcze bardziej podniosły charakter nadaje uroczystości pogrzebowej udział orkiestry dętej. Jeszcze inną opcją jest skorzystanie ze sprzętu nagłośniającego i odtworzenie utworu, który najbardziej przypomina nam o bliskim zmarłym. Dzięki temu uroczystość pogrzebowa nabiera osobistego charakteru, może więc być trudnym momentem dla wszystkich żałobników.
Kto zajmuje się muzyczną oprawą ceremonii pogrzebowych?
Organizacja pogrzebu nie należy do najłatwiejszych. Żałoba jest trudnym czasem, a kwestie formalne związane z ostatnim pożegnaniem nie powinny być zawiłe i skomplikowane. W przypadku oprawy muzycznej pogrzebu niezwykle ważny jest profesjonalizm muzyków, który odda rangę wydarzenia, a przy tym będzie sprzyjał we wspólnym wspominaniu zmarłego. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy kompleksowo zadbają o godną uroczystość. Usługi pogrzebowe na terenie całej Polski, a w szczególności Warszawy, świadczy chociażby Dom Pogrzebowy Wrocławscy. To rodzinna firma, która od 1990 roku zajmuje się przygotowywaniem pogrzebów zarówno kościelnych, jak i ceremonii świeckich. W tak bolesnych chwilach istotne jest bowiem, by zaufać specjalistom oraz ich doświadczeniu i móc przeżywać żałobę, nie martwiąc się organizacją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Azymut Usługi geodezyjne, mgr inż. Łukasz Siderski
26-900 Kozienice, Konstytucji 3 Maja 43
-
-
-