Opóźniony rozwój mowy - z czego może wynikać?

Wykształcenie się umiejętności porozumiewania się z innymi powinno nastąpić w pewnym okresie etapu rozwoju dziecka. Nie zawsze jednak tak się dzieje i czasami kompetencje te są niewystarczające bądź pojawiają się dość późno. Opóźnienia rozwoju mowy u dzieci mogą mieć wiele przyczyn. Piszemy, dlaczego dochodzi do takich zaburzeń i gdzie udać się po pomoc w ich leczeniu.
Czym jest i jak rozpoznać opóźniony rozwój mowy?
Opóźnieniu rozwoju mowy występują wtedy, gdy kompetencje językowe u dziecka nie wykształciły się w ogóle bądź wykształciły się, lecz w niewystarczającym stopniu (i nie pozwalają na swobodną, skuteczną komunikację z innymi). Wśród oznak, które powinny zaniepokoić rodziców dzieci w wieku 2 i 3 lat można wskazać stosowanie mimiki twarzy, gestów, dźwięków parajęzykowych zamiast słów. Zalicza się do tego również słabsze rozumienie sygnałów i komunikatów docierających z otoczenia. Jak podpowiadają specjaliści, opóźnienie mowy występuje wtedy, gdy różnica w rozwoju tych kompetencji w stosunku do większości rówieśników wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy
Opóźnienie rozwoju mowy może mieć podłoże samoistne lub niesamoistne. W tym pierwszym przypadku niedojrzałość aparatu artykulacyjnego ma charakter przejściowy i nie ma negatywnych konsekwencji na dalszy rozwój młodego człowieka. Na wykształcenie się odpowiednich struktur i umiejętności trzeba wówczas nieco dłużej poczekać. Inaczej jest w przebiegu niesamoistnego opóźnienia mowy, które jest następstwem wystąpienia konkretnych czynników, takich jak np.:
uszkodzenia słuchu;
uszkodzenia neurologiczne;
niepełnosprawność intelektualna.
Niesamoistne opóźnienie rozwoju mowy wymaga podjęcia terapii logopedycznej.
Do jakiego specjalisty należy się udać?
Rodzice i opiekunowie dzieci, u których występuje podejrzenie opóźnienia rozwoju mowy, powinni udać się z dzieckiem na konsultację logopedyczną. Logopeda na podstawie obserwacji, rozmowy oraz prostych ćwiczeń komunikacyjnych dokona diagnozy, a następnie zaproponuje stosowną terapię logopedyczną bądź inne formy pomocy. W Łasku z takich usług można skorzystać w Gabinecie Logopedycznym Anny Rzepkowskiej. Specjalistka pracuje nie tylko z dziećmi, ale też z osobami dorosłymi z zaburzeniami mowy i komunikacji.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Ortomedica s.c. Małgorzata Zielińska , Ilona Kędzierska
88-230 Piotrków Kujawski, 1 Maja 83
-
Klinika Mir-Jan Komora Normobaryczna Lądek Zdrój
57-540 Lądek Zdrój, Kłodzka 33
-