Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Jak uregulować tę kwestię?

Rozwody często są jednymi z bardziej burzliwych postępowań, z którymi do czynienia ma się w sądzie. Przy okazji takiego wydarzenia przeważnie nie tylko orzeka się winie któregoś ze współmałżonków, ale często trzeba poruszyć również kwestie związane z podziałem majątku lub opieką nad małoletnimi dziećmi. Dowiedz się, w jaki sposób można uregulować tę kwestię.
Porozumienie w zakresie opieki nad dzieckiem
Jeśli kwestia opieki nad dzieckiem po rozwodzie jest związana wyłącznie z rozstaniem rodziców, a nie zawieszeniem, ograniczeniem lub pozbawieniem władzy rodzicielskiej, sytuacja może być stosunkowo prosta. Byli małżonkowie powinni dojść do porozumienia w sprawie opieki nad dzieckiem, które powinno być potwierdzone pisemnie. W sytuacji, w której para nie może uzgodnić rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron, sprawa się komplikuje. Wówczas, warto skorzystać z porady prawnej adwokata, specjalizującego się w prawie rodzinnym i opiekuńczym. Pomoc adwokata może być przydatna także podczas sporządzania porozumienia.
Postępowanie sądowe a opieka nad dzieckiem
Kwestie związane z powierzeniem opieki rodzicielskiej nad dzieckiem jednemu z rodziców lub zdecydowanie o opiece naprzemiennej może mieć miejsce podczas sprawy rozwodowej, lub osobnego postępowania, przeprowadzanego w późniejszym czasie. Jeśli opieka stała zostanie powierzona jednemu z rodziców, drugi posiada prawo do regularnych kontaktów z dzieckiem, jeśli sąd nie zdecydował inaczej. W czasie takiego postępowania należy rozstrzygnąć również kwestie obowiązku alimentacyjnego i jego wysokości. Ponieważ sprawy rozwodowe często wiążą się z silnym ładunkiem emocjonalnym, warto skorzystać z pomocy prawnej, której może udzielić, przykładowo Kancelaria prawna Krzysztofa Powierzy w Lesznie, która specjalizuje się między innymi w prawie rodzinnym.
Najważniejsze dobro dziecka
Podczas spraw rozwodowych należy zawsze pamiętać o tym, że najważniejsze jest dobro dziecka. Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia, należy zebrać i przedstawić przed sądem stosowne dowody, potwierdzające możliwość jak najlepszego zabezpieczenia interesów dziecka. Wówczas, sąd decyduje o tym, kto będzie opiekował się dzieckiem. Jeśli jednak nie jest w stanie jednoznacznie rozstrzygnąć tego sporu, wsparcie oferuje ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny. O zdanie można zapytać również małoletniego. Istotne jest to, żeby dziecko jak najmniej ucierpiało podczas rozwodu, który zazwyczaj jest dla niego traumatycznym wydarzeniem.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Legal Górniczy Zakład Usługowo-Handlowy Sp. z o.o.
42-200 Częstochowa, Żyzna 15
-
In-Translate Biuro Tłumaczeń Inga Raczko-Runkiewicz
00-681 Warszawa, Hoża 43/49 lok. 4
-
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o.
30-383 Kraków, Skośna 31A