Od czego zależy korozyjność wody?

Skład chemiczny wody różni się w zależności od środowiska, w jakim się znajduje. Mogą w nim występować pewne roztwory kwasów, soli, gazów czy zasad oraz składników mineralnych. Skład wody ma ogromny wpływ na jej działanie, a także stan instalacji rurowych np. wodociągowych. Pojawiająca się korozja może negatywnie oddziaływać na ich wytrzymałość, a także pogarszać jakość samej wody. Od czego jednak zależy korozyjność wody? Sprawdźmy.
Czym jest korozyjność wody?
Za korozyjność wody uważana jest jej zdolność do wywoływania korozji np. w systemach rurociągowych, w których płynie. Zjawisko korozji odpowiedzialne jest za niszczenie instalacji wodociągowych i innych, a także pogarszanie jakości wody. Poziom korozyjności wody określany jest współczynnikiem IL na podstawie indeksu Langeliera, w którym:
wartość IL < -2 oznacza wodę bardzo korozyjną,
wartość -2 < IL < O oznacza wodę nienasyconą, jednak z właściwościami agresywnymi,
wartość IL = 0 oznacza wodę stabilną, która nie ma właściwości agresywnych ani skłonności do wytwarzania warstw ochronnych,
wartość 0 < IL < 2 oznacza wodę nieagresywną, jednak mającą skłonności do wytwarzania pewnych osadów,
wartość IL > 2 oznacza wodę niekorozyjną.
Co wpływa na poziom korozyjności wody?
Jak wspomnieliśmy powyżej, na poziom korozyjności wody może mieć wpływ wiele czynników, spośród których bardzo duże znaczenie ma jej skład oraz środowisko, w jakim się znajduje. Występowanie korozji uzależnione jest także w pewnej mierze od materiałów, które zostały wykorzystane do budowy instalacji rurociągowych, ich stanu, a także warunków hydraulicznych. Starsze materiały mogą być bowiem już zniszczone, przez co bardziej podatne na korodowanie i negatywne oddziaływanie wody. Powstające zanieczyszczenia natomiast mogą wpływać na całą sieć wodociągową.
W jaki sposób można regulować oraz kontrolować korozyjność wody?
Korozyjność wody oraz stan rur powinny być przede wszystkim w odpowiedni sposób kontrolowane, w czym pomagają renomowane firmy, takie jak Marcor. Spowolnienie procesu korozji można uzyskać także za sprawą prawidłowego uzdatniania wody. Technologie uzdatniające wodę wpływają na jej skład i poprawiają go w taki sposób, by był mniej agresywny, a jednocześnie w pełni zdatny do picia w przypadku wody pitnej.
Ponadto podczas budowy różnego rodzaju rurociągów istotne jest wykorzystywanie materiałów jak najbardziej odpornych na negatywne oddziaływanie wody. Projektując instalację, należy dokładnie określić ryzyko korozji oraz podjąć odpowiednie metody zabezpieczające.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Geoprojekt Szczecin Sp. z o.o.
70-893 Szczecin, Tartaczna 9
-
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o.
30-383 Kraków, Skośna 31A
-