Najważniejsze funkcje trawnika

Zielony trawnik to jedno z pierwszych skojarzeń z przydomowym ogródkiem. Najczęściej trawnik jest zakładany jako ozdoba całego ogrodu, a także miejsce, gdzie można spędzać czas, bawiąc się z dziećmi czy odpoczywając. Trawnik może jednak dostarczyć wielu innych dodatkowych korzyści, poprawiając komfort życia i wpływając na zdrowie i samopoczucie domowników.
Jaka jest rola trawnika?
Trawnik to element, który można znaleźć w niemal każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość i charakter. Zazwyczaj większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że trawnik jest ważną częścią aranżacji ogrodu. Stanowi atrakcyjne tło dla innych roślin oraz różnych fragmentów architektury ogrodowej. Zapewnia też odpowiednią ilość wolnej przestrzeni i pomaga w uwydatnianiu interesujących części całego założenia ogrodowego. Trawnik umożliwia też łatwy dostęp do rozmaitych części ogrodu. Jednocześnie jednak trawnik spełnia również inne funkcje, które na pierwszy rzut oka są mniej oczywiste, np. ułatwia odprowadzanie wody deszczowej z całego terenu ogrodu – mówi przedstawicielka firmy GreenFlor, która specjalizuje się w dostarczaniu trawy w rolkach i zakładaniu zielonych dachów.
Ładny i zadbany zielony trawnik to element wprowadzający do ogrodu spokój i harmonię. Kojarzy się nieodłącznie z dodatkową ozdobą domu i całej działki. Jest jednak również miejscem, które można wykorzystywać na różnego rodzaju aktywności – zabawę z dziećmi, rekreacyjne uprawianie sportu, a także urządzanie spotkań towarzyskich czy odpoczynek na rozstawionych meblach ogrodowych. Poza funkcjami ozdobnymi i rekreacyjnymi trawnik to także korzyści dla przyrody i tworzenie bardziej przyjaznego otoczenia.
Co jeszcze daje nam trawnik?
Duża powierzchnia trawnika sprzyja pochłanianiu deszczówki. Jest to nie tylko przydatne do sprawnego odprowadzania wody podczas dużych opadów, ale również ułatwia utrzymanie korzystnych stosunków wodnych w ogrodzie. Duży odkryty teren, w który może wsiąkać woda to jeden ze sposobów na poprawę retencji. Trawnik jest również dobrym zabezpieczeniem terenu przed wymywaniem gleby przez wodę. Będzie to widoczne zwłaszcza na nierównym terenie. Jeśli częścią ogrodu jest większy pagórek czy skarpa obsianie jej trawą będzie dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka osunięcia się ziemi, a podczas deszczu ograniczy tworzenie się błotnistych strumyków.
Trawnik jest również odpowiedzialny za panujący w sąsiedztwie domu mikroklimat. Trawa dobrze magazynuje wilgoć, odprowadzając ją zarówno dzięki parowaniu wody skraplającej się na źdźbłach, jak i za sprawą wody oddawanej przez roślinę np. za pośrednictwem przetchlinek czy aparatów szparkowych. Trawnik pomaga też w obniżeniu temperatury otoczenia. Dzięki roślinom ziemia nie nagrzewa się w tak dużym stopniu.
Ważną i nie zawsze docenianą funkcją trawnika jest też zapobieganie pyleniu. Dzięki trawie nawet w wietrzne i suche dni w powietrze nie wzbija się uciążliwy pył, który utrudnia oddychanie i może zabrudzić okna czy ściany budynku. Trawa pomaga również w wychwytywaniu zanieczyszczeń oraz jest znaczącym producentem tlenu.
Trawniki podobnie jak wszystkie rośliny bardzo ograniczają też hałas. Dzięki swej specyfice pomagają w tłumieniu fal dźwiękowych i sprawiają, że w najbliższym otoczeniu jest nieco ciszej.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Zakład-Handlowo Produkcyjny MAja Paweł Sierpiński
76-200 Słupsk, Poznańska 9 lok. 1
-
Składnica maszyn rolniczych Rolmasz Marek Gołębiewicz
68-200 Żary, Okrzei 9