Najważniejsze elementy ubioru księży katolickich
Podczas uczestniczenia w mszach świętych łatwo zauważyć, że księża noszą różne szaty w zależności od okazji, okresu roku liturgicznego lub święta. Ornaty często różnią się od siebie kolorami. Większość osób zna nazwy takie jakie sutanna lub koloratka, jednak pozostałe części ubioru bywają nieznane. Jakie są ważne elementy ubioru księży w Kościele Katolickim?
Strój księży – podstawowe elementy
Jednym z najbardziej znanych elementów stroju księdza katolickiego jest sutanna. Duchowni zakładają ją w sytuacjach, kiedy występują oficjalnie, zarówno na mszach, jak i podczas katechezy czy innych okazjach tego typu. Sutanna ma postać szaty sięgającej do kostek i wyposażonej w niski stojący kołnierzyk. Zapina się ją za pomocą małych guziczków umieszczonych na całej długości stroju. Najczęściej spotyka się sutanny w kolorze czarnym, ponieważ inne barwy noszą duchowni postawieni wyżej w hierarchii. Zdarza się też, że strój ten jest zastąpiony ciemnym garniturem oraz koszulą z koloratką, czyli białym kołnierzykiem zapinanym z tyłu.
Do najważniejszych szat noszonych przez księży katolickich zalicza się również ornat. Jest to obszerny strój zakładany na wierzch wszystkich innych elementów ubioru. Jest on symbolem obowiązku kapłańskiego oraz miłości pokrywającej grzechy i może występować w różnych kolorach. Poszczególne barwy nosi się w zależności od święta lub okazji. Kolejnym elementem ubioru księży katolickich jest stuła. Ma ona postać szerokiej, delikatnie rozszerzanej na końcach wstęgi i zazwyczaj nosi się ją zawieszoną na szyi i zwisającą swobodnie z przodu. Jest symbolem władzy kapłańskiej.
Znaczenie kolorów ornatu
Części ubioru zwane ornatami mogą występować w wielu barwach. W okresie zwykłym używa się szat w kolorze zielonym – jest on najbardziej neutralny, symbolizuje między innymi życie, nadzieję i spokój. Z kolei fioletowy ornat oznacza pokutę, żałobę i skruchę, dlatego jest zakładany w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Kolejnym kolorem jest biały. Nosi się go w okresie wielkanocnym (poza Wielkim Piątkiem), w Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, a także w święta związane z Matką Boską. Z uwagi na to, że symbolizuje on czystość i niewinność, zakłada się go na pogrzeby małych dzieci.
W przypadku pogrzebów starszych osób wybiera się ornat czarny, chociaż obecnie często jest on zastępowany przez fioletowy. Można spotkać się również z szatą czerwoną, zakładaną między innymi w Wielki Piątek i Niedzielę Palmową. Kolor ten jest symbolem miłosierdzia oraz krwi i śmierci Chrystusa.
Ostatnia barwa – złota – jest noszona zazwyczaj w Boże Narodzenie i Niedzielę Zmartwychwstania, ale jest to kolor uniwersalny, mogący zastąpić wszystkie inne poza czarnym i fioletowym.
Firmy dystrybuujące szaty dla księży oferują stroje w wybranej kolorystyce z wysokiej jakości materiałów – pisze pracownik firmy MB Szaty. Niektóre proponują nawet szycie strojów na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki temu ma się większą pewność, że spełnią one potrzeby zamawiających. Poza tym, możliwe jest zamówienie starannie dobranych pojedynczych sztuk odzieży.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rzeczoznawca Majątkowy Rafał Krschka, Wycena Nieruchomości
33-300 Nowy Sącz, Wazów 8
-
-
Mazowieckie Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Krok Dalej
05-300 Mińsk Mazowiecki, Budowlana 12