Najczęstsze błędy popełniane podczas lakierowania proszkowego
Trzymanie się ścisłych zasad malowania proszkowego zapewnia uzyskanie idealnej powłoki lakierniczej. Niestety nie zawsze efekt malowania jest tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Dzieje się tak ze względu na nieprzestrzeganie kilku najważniejszych zasad malowania proszkowego. Obejmują one przygotowanie powierzchni, sposób nanoszenia farby czy warunki wygrzewania w piecach. Przeczytaj o tym więcej w poniższym artykule!
Niestaranne przygotowanie powierzchni
W malowaniu proszkowym idealnie czysta, odtłuszczona i wolna od pyłu powierzchnia ma kluczowe znaczenie. To dlatego, że pistolety korzystają z natrysku elektrokinetycznego lub elektrostatycznego i wszelkie zabrudzenia powodują trudności z przyleganiem drobinek farby proszkowej do powierzchni. Według przedstawiciela firmy „ZUH EL-MIX RATAJCZAK ELŻBIETA” spod Poznania skutkuje to powstawaniem wtrąceń ciał obcych. Po wygrzaniu w piecu usunięcie ich spod lakieru jest niemożliwe bez pozbywania się powstałej powłoki. Taki błąd zdarza się często zwłaszcza w tych lakierniach, gdzie kwestia czystości nie jest priorytetem.
Przeczytaj również: Jakie standardy muszą spełniać kabiny do napylania proszkowego?
Błędy ustawienia pistoletu i doboru grubości powłoki
Rutynowe malowanie proszkowe może przyczynić się do powstania tzw. skórki pomarańczy. Efekt ten objawia się powstawaniem chropowatości, które wizualnie przypominają właśnie skórkę pomarańczy. Ma to związek z naniesieniem zbyt grubej powłoki lakierniczej i nieodpowiednim ustawieniem pistoletu. Oba te czynniki mają wpływ na najwięcej wadliwych efektów podczas malowania proszkowego. Najczęściej występującymi wadami są:
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na malowanie proszkowe?
zbieranie się nadmiaru farby w narożnikach;
igiełkowanie w postaci punktowych kraterów niewielkiej średnicy.
Dlatego malowanie proszkowe elementów stalowych, drewnianych czy szkła powinno być przeprowadzane przez doświadczonych lakierników.
Nieprawidłowości w procesie wygrzewania elementów
Ostatnim z najczęściej spotykanych błędów jest nieodpowiednie wygrzanie farby proszkowej w piecu. Igiełkowania, zmatowienia czy żółknięcia mogą powstawać właśnie na skutek złych nastawów temperatury. Przyczynia się do tego również przekroczenie optymalnego czasu wygrzewania oraz pozostawienie w piecu pyłu po poprzednim utwardzaniu. Uniknięcie tych 3 podstawowych błędów pomaga wyeliminować większość niechcianych efektów malowania.
Przeczytaj również: Jak zewnętrzne konstrukcje stalowe są zabezpieczane przed korodowaniem?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana