Na czym polegają badania elektrooporowe?
Czy zastanawialiście się, jak uzyskuje się informacje na temat warstwowości gruntu, zawartości wody czy obecności zanieczyszczeń w glebie? Właśnie na to pytanie odpowiada metoda badań elektrooporowych. Jest ona niezastąpiona przy zagospodarowaniu terenów i budowie różnych obiektów inżynieryjnych. Poznajmy bliżej tę metodę, jej znaczenie oraz zastosowanie.
Czym są badania elektrooporowe?
Geotechniczne badania elektrooporowe to metoda służąca do określenia właściwości gruntu. W ramach tej metody, przy użyciu prądu elektrycznego mierzy się opór elektryczny warstw geologicznych, co pozwala na określenie przebiegu i głębokości pokładów skalnych oraz poziomu wód podziemnych. Badanie elektrooporowe jest szczególnie pomocne w planowaniu budowy obiektów oraz w poszukiwaniach złóż mineralnych. Ogromną zaletą tego typu badań jest to, że są one bezinwazyjne, co oznacza, że nie powodują degradacji terenu ani szkód dla środowiska naturalnego.
Przeczytaj również: Z jakich sprzętów korzystają geolodzy?
Jak i kto przeprowadza badania elektrooporowe?
Badania elektrooporowe są przeprowadzane przez specjalistów z zakresu geologii, geotechniki oraz inżynierii środowiska. Do ich realizacji wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który pozwala na precyzyjne badanie oporności elektrycznej gleby. Metoda ta jest stosunkowo nowa na polskim rynku i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Warto więc korzystać jedynie z usług kompetentnych firm, które dysonują dobrym zapleczem technicznym. Jedną z nich jest działający na Śląsku wykonawca badań geologicznych i geotechnicznych Met-Geo z Trzebini, który zajmuje się także badaniem szkód górniczych.
Wykorzystanie badań elektrooporowych
Badania elektrooporowe przydatne są przy budowie dróg, mostów, tuneli czy linii kolejowych. Dzięki nim można bowiem uzyskać dokładne informacje na temat warstwowania gruntu, co jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa obiektów budowlanych. Ponadto badania te pozwalają nalokalizowanie uskoków lub obiektów metalowych znajdujących się pod ziemią. Umożliwiają także szybkie i precyzyjne diagnozowanie stanu technicznego obiektów inżynieryjnych, co wpływa na prawidłową eksploatację oraz minimalizowanie ryzyka awarii. Metoda badań elektrooporowych jest coraz częściej stosowana w celu minimalizacji skutków eksploatacji kopalni oraz do badań terenów zdegradowanych przez działalność człowieka.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Inteligentny Dom Seweryn Szewczyk
58-500 Jelenia Góra, Wyczółkowskiego 62 lok. 5
-
-