Na czym polega osuszanie podposadzkowe?

Zalanie domu czy mieszkania to bardzo nieprzyjemny incydent, który prowadzi do powstania różnych negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest na przykład rozwój grzyba i pleśni nie tylko na powierzchni ścian, ale także pod posadzką. W takiej sytuacji zwiększa się również prawdopodobieństwo uszkodzenia materiałów budowlanych. Dlatego też po zalaniu pomieszczenia warto przeprowadzić zabieg osuszania podposadzkowego. Sprawdź, jak on przebiega.
Co to jest osuszanie podposadzkowe?
W większości przypadków w skład podłogi wchodzą cztery warstwy. Są to kolejno:
posadzka;
wylewka oraz powłoka podkładowa i wyrównująca;
izolacja termiczna;
podłoże.
Przeniknięcie wody przez powierzchnię podłogi i jej dotarcie do głębszych warstw w praktyce oznacza niemożność jej samoistnego odpływu na zewnątrz. W takiej sytuacji trzeba zadbać o przeprowadzenie zabiegu tzw. osuszania podposadzkowego, czyli gruntownego odessania nagromadzonej cieczy za pomocą specjalistycznego sprzętu. Realizacją tego typu usług zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak SuchyDom.
Przy osuszaniu podposadzkowym zazwyczaj stosuje się jedną z dwóch metod. Pierwszą z nich jest tzw. osuszanie nadciśnieniowe. Zasadnicza istota tej czynności sprowadza się do wtłoczenia do wnętrza posadzki poprzez znajdujące się w niej otwory bardzo suchego powietrza. Po zaabsorbowaniu przez nie wilgoci najpierw zostaje ona przekazana do dylatacji, a następnie trafia do atmosfery. Natomiast w metodzie podciśnieniowej suche powietrze pompuje się przez szczelinę dylatacyjną. Po zebraniu przez gaz całej nagromadzonej wewnątrz podłogi wilgoci odsysa się go przez otwory w posadzce. Dodatkowo w pomieszczeniu rozstawia się zazwyczaj specjalne osuszacze, których głównym zadaniem jest ściągnięcie wilgoci z powietrza w danym lokalu.
Osuszanie podposadzkowe – dlaczego należy je przeprowadzić?
Wiele osób, których mieszkania zostały zalane – czy to na skutek powodzi, czy też awarii sieci hydraulicznej – zastanawia się nad tym, czy osuszenie wewnętrznych warstw podłogi rzeczywiście jest potrzebne. Należy uświadomić sobie, że dłuższe pozostawanie wilgoci w warstwach izolacyjnych posadzki oddziałuje bardzo niekorzystnie na stan całego podłoża, powodując jego niszczenie. Wody z wycieku nie da się efektywnie usunąć w żaden inny sposób, jak tylko osuszanie podposadzkowe. W takim przypadku bowiem nawet długotrwałe wietrzenie pomieszczenia nie przynosi pożądanych rezultatów. Wilgoć spod podłogi może wydostawać się na zewnątrz przez wiele miesięcy, a nawet lat, obniżając walory estetyczne posadzki.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana