Na czym polega ochrona międzynarodowa?
Ochrona międzynarodowa odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i wsparcia osobom, które muszą opuścić swoje kraje z powodu prześladowań lub zagrożenia życia. W Polsce ochrona międzynarodowa obejmuje dwa główne rodzaje statusów - status uchodźcy oraz ochronę uzupełniającą. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym dwóm formom ochrony oraz procesowi ubiegania się o nie w Polsce.
Status uchodźcy a ochrona uzupełniająca
Ochrona międzynarodowa może przybierać dwie formy. Pierwszą z nich jest status uchodźcy, który przyznawany jest cudzoziemcom, które z powodu uzasadnionego strachu przed prześladowaniem ze względu na rasę, religię, narodowość, przynależność do określonej grupy społecznej lub poglądy polityczne, nie mogą korzystać z ochrony swojego kraju pochodzenia. Drugą formą ochrony jest ochrona uzupełniająca, która dotyczy osób, które nie spełniają kryteriów statusu uchodźcy, ale gdyby zostały zmuszone do powrotu do kraju pochodzenia, narażone zostałyby na poważną krzywdę (np. tortury, orzeczenie o karze śmierci czy obecność konfliktu zbrojnego w kraju pochodzenia.
Przeczytaj również: Jak zintegrować pracę wszystkich urządzeń biurowych w firmie?
Od kilku lat najliczniejszą grupę osób ubiegających się o ochronę międzynarodową stanowią obywatele Białorusi. Urząd ds. Cudzoziemców wydał decyzje dla ponad 8 tysięcy osób, z czego niemal połowa dotyczyła mieszkańców Białorusi.
Przeczytaj również: Z czego wykonywane są sztuczne kwiaty?
Osoby korzystające z ochrony międzynarodowej mają szereg praw i obowiązków. Mają m.in. prawo do opieki medycznej i socjalnej oraz do pomocy prawnej. Jednocześnie, są zobowiązane do przestrzegania przepisów prawa oraz wytyczonych procedur. Mają także obowiązek pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do czasu wydania ostatecznej decyzji i informowania o zmianie miejscu pobytu.
Przeczytaj również: Jak wygląda terapia psychologiczna młodzieży?
Proces ubiegania się o ochronę międzynarodową
W przypadku poszukiwania pomocy w uzyskaniu ochrony międzynarodowej warto zwrócić się do odpowiednich instytucji. Proces jej uzyskania może być dla niektórych skomplikowany. Często wiele osób decyduje się na skorzystanie z porad od specjalistów zajmujących się tematyką migracji. Oferują oni porady prawne oraz wsparcie dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. Pomocy w tym zakresie udziela m.in. Work Legalization UE w Warszawie.
Aby złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, trzeba osobiście udać się do najbliższej jednostki Straży Granicznej (placówki lub oddziału). Właściwy komendant, ze względu na miejsce pobytu, przyjmie wniosek o ochronę międzynarodową. Następnie wniosek zostanie przekazany do odpowiedniego Urzędu ds. Cudzoziemców.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dia Bakter Diagnostyka Laboratoryjna Mikrobiologia Katarzyna Leszczyńska
15-879 Białystok, Stołeczna 7 lok. 100
-
-
-
NTW Airconomic Sp. z o.o.
98-200 Sieradz, Polskiej Organizacji Wojskowej 42