Na czym polega obróbka mechaniczna aluminium?

Spis treści
Aluminium jest często używane do wytwarzania przedmiotów, które poza walorami użytkowymi powinny się odznaczać atrakcyjnym wyglądem. Odpowiednie rezultaty można uzyskać, dbając o usunięcie uszkodzeń pojawiających się podczas obróbki, jednocześnie nadając powierzchni pożądaną fakturę i gładkość. Metodami osiągania właściwych efektów wizualnych jest przeprowadzenie obróbki mechanicznej aluminium – szczotkowania, szkiełkowania lub polerowania.
Szczotkowanie aluminium
Szczotkowanie jest przeprowadzane zarówno podczas przygotowywania powierzchni do wykonania na niej dodatkowych powłok zabezpieczających np. anodowania, jak i wówczas, gdy metal ma być używany bez warstw ochronnych. Obróbka mechaniczna aluminium związana ze szczotkowaniem pozwala na zmniejszenie wad i nierówności powierzchni, a więc niedoskonałości ograniczających jej gładkość. Szczotkowanie daje również możliwość uzyskania ciekawego efektu wizualnego w postaci drobnych i równomiernie rozłożonych rysek. W zależności od użytego wariantu obróbki ich intensywność i zagęszczenie może być różne. Metal poddany szczotkowaniu będzie miał jedwabistą i nieco matową powierzchnię, sprawdzając się dobrze nie tylko w zastosowaniach czysto użytkowych, lecz także wyłącznie dekoracyjnych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto polerować aluminium?
Polerowanie aluminium
Polerowanie aluminium ma na celu uzyskanie powierzchni o bardzo dużej gładkości, która będzie odbijała światło. Wypolerowany metal daje efekt lustra i znakomicie nadaje się do zastosowań ozdobnych. Sprawdza się także w przypadku powierzchni, które muszą być utrzymywane w czystości. Dzieje się tak, ponieważ brak nieregularności ułatwia pozbywanie się wszelkich substancji zanieczyszczających oraz zapobiega odkładaniu się zabrudzeń. Polerowanie mechaniczne wykonuje się, korzystając z materiałów zawierających bardzo drobne ziarenka twardego ścierniwa.
Przeczytaj również: Co zaliczamy do metali nieżelaznych?
Szkiełkowanie aluminium
Często wykorzystywaną metodą mechanicznej obróbki powierzchni jest szkiełkowanie aluminium. Przeprowadza się je, używając niewielkich szklanych kulek. Są one wyrzucane silnym strumieniem powietrza. Ponieważ mają dużą energię kinetyczną wynikającą z ich masy oraz nadanego pędu uderzając w powierzchnię metalu, powodują jej wygładzenie. Szkiełkowanie pozwala na pozbycie się nieregularności, a także utwardza metal. Po zabiegu element z zewnątrz staje się matowy i bardzo jednorodny.
Przeczytaj również: Przemysłowe znaczenie blach aluminiowych
Firmą, która oferuje mechaniczną obróbkę aluminium, jest Anodal. W jej ofercie znajduje się zarówno szkiełkowanie, jak i polerowanie oraz szczotkowanie. Wykonywane są także procesy anodowania oraz elektropolerowania.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geo Nord Zakład usług geodezyjnych Jerzy Malinowski
76-270 Ustka, Krasickiego 23
-
Włodzimierz Czubała Usługi ogólnobudowlane
61-309 Poznań, Bodawska 5
-
Technomac sp. z o.o.
04-669 Warszawa, Spadowa 3
-