Na czym polega księgowość uproszczona?

Spis treści
Początkujący przedsiębiorcy mogą mieć problem z wyborem właściwej formy opodatkowania. Niektórzy z nich mogą rozwiązać go poprzez wybór księgowości uproszczonej. Nie wymaga ona skomplikowanych procedur i prowadzenia ksiąg rachunkowych, co jest warunkiem koniecznym księgowości pełnej. Podpowiadamy, na czym polega księgowość uproszczona i jakie są jej rodzaje.
Karta podatkowa
Istotą karty podatkowej jest płacenie stałej kwoty zobowiązania podatkowego, bez względu na wysokość uzyskiwanych przez przedsiębiorcę przychodów.
Jak twierdzi ekspert reprezentujący Biuro Rachunkowe Galant: „Wysokość owego podatku jest uwarunkowana, zarówno rodzajem biznesu, ilością osób zatrudnionych, jak i liczbą mieszkańców miejscowości, w której prowadzimy działalność”.
By móc z niej skorzystać należy spełnić dość wygórowane kryteria. Uprawnieni są podatnicy prowadzący działalność:
- w branży usługowej lub wytwórczo-usługowej,
-usługową w zakresie handlu i gastronomi przy braku sprzedaży alkoholu powyżej 1,5%,
-w zakresie usług transportowych, rozrywkowych,
-handlu detalicznego niektórymi artykułami nieżywnościowymi.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
Z kolei podatkowa księga przychodów i rozchodów jest popularnym rozwiązaniem wśród małych firm, ze względu na to, że aby z niej skorzystać, wystarczy nie przekraczać 1,2 mln euro dochodu rocznie. Opiera się na prowadzeniu dokumentu, gdzie rejestrujemy przychody i koszty firmy, na podstawie których obliczamy kwotę podatku. Możemy spotkać go w dwóch wersjach podatku liniowego, gdzie stawka podatku jest równa 19% lub zasad ogólnych, w których występują dwie stawki, jedna o wartości 18, a druga 32%. Co istotne, dla przedsiębiorców rozważających wybór podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie obejmują one płatności podatku za okres rozliczeniowy, podczas którego firmy nie generowały zysku.
Przeczytaj również: Jak działa księga przychodów i rozchodów?
Ryczałt ewidencjonowany
Ostatnim typem księgowości uproszczonej jest ryczałt ewidencjonowany, który największą popularnością cieszy się w branży budowlanej, handlowej, a także wśród właścicieli restauracji. Przedsiębiorca płaci ustaloną stawkę podatku, której wysokość zależy tylko od rodzaju prowadzonej działalności. Możemy spotkać się ze stawką opodatkowania o wielkości dwóch, trzech, pięciu i pół, ośmiu i pół, siedemnastu i dwudziestu procent. Co za tym idzie, stawki ryczałtu są niższe od zwykłych stawek podatkowych, jednak należy je uregulować nawet wtedy, gdy suma przychodów jest niższa od sumy kosztów. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy chcący skorzystać z ryczałtu nie mogą przekraczać 150 tys. euro dochodu rocznie.
Przeczytaj również: Kto może korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?
Przeczytaj również: Zasady prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kamil Teszner Pomoc kanalizacyjna
05-200 Wołomin, Sikorskiego 88 lok. 32
-
"Medica Sport" Marek Kłok
82-300 Elbląg, gen. Józefa Bema 14
-
Leston Leszek Hundsdorff
81-381 Gdynia, Świętojańska 99 lok. 1
-