Na czym polega dogoterapia?
Dogoterapia to najprościej rzecz ujmując to terapia przez kontakt z psem. Badania wykazały, że przebywanie z psem pomaga pacjentowi otworzyć się na leczenie, zatem dogoterapia jest skutecznym narzędziem w walce z traumami wśród dzieci. Zabawy z psem mogą być także elementem ćwiczeń rehabilitacyjnych, co świetnie sprawdza się wśród najmłodszych pacjentów.
Czym jest dogoterapia?
Terapia z psem jest metodą wspierania leczenia, podczas której pacjent spędza czas z czworonogiem. Rodzaje ćwiczeń oraz ich częstotliwość są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i w znacznej mierze zależą od stanu zdrowia i typu schorzenia. Psy biorące udział w dogoterapii są specjalnie przeszkolone i przechodzą dokładną selekcję. Aktywności w czasie terapii mogą dotyczyć na przykład ćwiczeń z psem, spacerów lub treningów.
Rasami psów, które najczęściej biorą udział w dogoterapii, są collie, husky, labradory i golden retrievery. Psią terapię można odbyć w Amigos Positive Dog Training Education we Wrześni, gdzie prowadzona jest hodowla psów rasy Border Collie o nazwie Diamantis my love. Dogoterapia przeprowadzana z ich udziałem może przynieść zaskakujące rezultaty.
Do metod dogoterapii zaliczają się spotkania z psem, które mają swobodny charakter i polegają na spontanicznej zabawie oraz prostych zabiegach pielęgnacyjnych. Edukacja z psem to terapia stosowana w szkołach sprzyja koncentracji i ułatwia zapamiętywanie. Z kolei terapia z psem to trening wspierający rehabilitację.
W jakich schorzeniach pomaga dogoterapia?
Dogoterapia jest skuteczna we wspieraniu szerokiego spektrum schorzeń. Pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz ADHD. Pomocna jest także przy artretyzmie, schizofrenii oraz depresji. Przynosi wymierne korzyści przy leczeniu padaczki, autyzmu, stwardnienia rozsianego oraz chorobie Alzheimera. Kontakt z psem pozwala lepiej sobie radzić z emocjami, co jest szczególnie ważne dla osób borykających się z nerwicami lub atakami paniki. Dotykanie i rozmawianie ze zwierzęciem znacząco łagodzi stres i nerwowość. Nawiązanie kontaktu z psem sprzyja nabywaniu umiejętności komunikacji.
Kontakt z czworonogiem przywraca radość życia i pozwala zaspokoić potrzebę bliskości. Psy pomagają zniwelować lęki i stres oraz zapomnieć o codziennych problemach. Dogoterapia sprawdza się także w trakcie resocjalizacji, ponieważ sprzyja radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Do terapii nie mogą przystąpić osoby mające uczulenie na sierść lub odczuwające strach przed psami.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Madlen Gabinet Kosmetologii i Podologii Magdalena Adamaszek
43-430 Pogórze, Krosowa 8
-
Ma-Je-R Sp. z o.o.
01-541 Warszawa, Czarnieckiego 53
-
Bio-Test
05-300 Mińsk Mazowiecki, Warszawska 196 lok. 8
-
Pneumat Poduszki i Materace Przeciwodleżynowe Medard Senski
85-420 Bydgoszcz, Karolewska 19 lok. 15