Możliwości recyklingu sprzętu elektronicznego
Rozwój technologii informatycznych napędza wzrost produkcji oraz sprzedaży sprzętu elektronicznego na całym świecie, co stanowi dla nas prawdziwe wyzwanie w kontekście ochrony środowiska. Nowoczesne sprzęty elektroniczne powinny być projektowane i produkowane w taki sposób, by możliwy był ich demontaż i odzysk materiałów. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej możliwości recyklingu sprzętu elektronicznego.
Metody recyklingu — obróbka mechaniczna i separacja fizyczna
Do recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego najczęściej wykorzystuje się wyłącznie metody obróbki mechanicznej i separacji fizycznej, ponieważ to metody proste o niskiej szkodliwości dla środowiska.
Przeczytaj również: Jakie korzyści płyną z profesjonalnego skupu złomu i metali kolorowych?
Jak mówią nam przedstawiciele firmy Ago Recykling Warszawa zajmującej się odbiorem i utylizacją elektrośmieci, coraz częściej też w recyklingu sprzętu elektronicznego wykorzystuje się metody pirometalurgiczne i hydrometalurgiczne. Pierwszy krok w całym procesie to zawsze selektywny demontaż — niektóre z pogrupowanych elementów mogą być ponownie wykorzystane, pozostałe kierowane są do dalszych etapów procesu recyklingu. Elementy recyklingowane są rozdrobnione strzępiarką lub młynem młotkowym, a następnie poddawane separacji magnetycznej, dalej separacji elektrostatycznej i prądowo-wirowej. W ten sposób otrzymuje się frakcję metaliczną i niemetaliczną.
Przetwarzanie frakcji metalicznej
Uzyskana z odpadów elektronicznych frakcja metaliczna jest przetwarzana metodą pirometalurgiczną i hydrometalurgiczną w celu odzyskania metali szlachetnych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że proces hydrometalurgiczny wymaga stosunkowo niewielkich kosztów w porównaniu z metodą pirometalurgiczną. Przy procesie hydrometalurgicznym nie powstają gazy, czy pyły, które zanieczyszczają powietrze, szkodliwe dla środowiska. Co więcej, proces hydrometalurgiczny pozwala uzyskać wysoki stopień odzysku. W procesie hydrometalurgicznym wykorzystuje się przede wszystkim takie czynniki ługujące jak woda królewska, czy cyjanek, oraz halogenki, tiosiarczan i tiomocznik.
Przeczytaj również: O czym należy pamiętać podczas segregacji odpadów?
Dodajmy na koniec, że na całym świecie intensywnie pracuje się nad opracowywaniem coraz nowszych metod, które można wykorzystać w recyklingu sprzętu elektronicznego, przede wszystkim w trosce o nasze środowisko, a także ze względu na to, że nasze zasoby są przecież ograniczone. Odbiór i recykling elektrośmieci, nie tylko elektroniki, to już nawet osobna branża w naszej gospodarce, którą zajmują się wyspecjalizowane w tym kierunku firmy.
Przeczytaj również: Co się dzieje z odpadami po oddaniu ich do skupu?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Befared Fabryka reduktorów i motoreduktorów Spółka akcyjna
43-300 Bielsko-Biała, Grażyńskiego 71
-
-
Sigma Joanna Bełtowska
58-200 Dzierżoniów, Krasickiego 5 lok. 13
-
LESTON Leszek Hundsdorff
81-381 Gdynia, Świętojańska 99 lok. 1