Moduły SFP do transmisji po światłowodzie. Charakterystyka
Zapotrzebowanie na wysoki przepływ informacji jest coraz większe. Prowadzi to do popularności światłowodów, ponieważ są one w stanie przesyłać dane na dużo dalsze odległości niż inne nośniki sieciowe. Moduły SFP używa się w przełącznikach i światłowodowych urządzeniach klienckich. W poniższym artykule znajdziesz dokładniejszą ich charakterystykę.
Podłączenie modułu SFP
SFP jest to standard transceivera, czyli urządzenia będącego zarówno nadajnikiem, jak i odbiornikiem. Transceivery optyczne SFP są wymiennymi złączami medialnymi, dzięki którym łączność światłowodowa dla sprzętu sieciowego jest natychmiastowa. Można do nich podłączyć płytę główną, switch, router, a także inne urządzenia ze światłowodem jednomodowym, wielomodowym lub kablem miedzianym (skrętką). Moduły SFP to doskonały sposób na to, by do jednego urządzenia sieciowego przypiąć różne rodzaje kabli światłowodowych. Moduły SFP zawierają 256-bajtową pamięć EEPROM, którą wykorzystuje się w sieciach SONET, Gigabit Ethernet i Fibre Channel. Ponadto mogą wspierać funkcje DDM (Digital Diagnostics Monitoring), co pozwala użytkownikom monitorować temperaturę pracy, oraz moc optyczną na wyjściu i wejściu SFP.
Przeczytaj również: Czy przy sprzedaży internetowej potrzebna jest kasa fiskalna?
Zastosowanie technologii WDM
Można wyróżnić moduły SFP z technologią WDM. Wysyłanie i dostarczanie sygnału odbywa się przy użyciu jednego złącza, ale na różnych długościach fali (pojedynczy rdzeń). Dzięki temu liczba kabli światłowodowych niezbędnych do zbudowania sieci jest niższa, a więc mniejsze są także koszty całej infrastruktury sieciowej. W tym przypadku zastosowany może być jedynie światłowód jednomodowy. Pracownik sklepu internetowego WISP.PL mówi:
Przeczytaj również: Angielskie słodycze (pozornie) niedostępne w Polsce
Zestawienie połączeń korzysta wtedy z dwóch modułów SFP. Nadajnik i odbiornik mają różne długości fal. Trzeba także dodać, że moduł SFP nie zawiera funkcji MDI/MDIX służącej do automatycznego wykrywania maksymalnej szybkości transmisji.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Poza długością fali i rodzajem światłowodu trzeba także wybrać szybkość transmisji. Do wyboru jest Gigabit Ethernet lub 10 Gigabit Ethernet. Do modułów SFP znajdziemy różne rodzaje złącz. Najczęściej używanym jest LC, lecz w switchach przemysłowych popularne są także złącza ST i SC, które różnią się sposobem mocowania. W 2006 roku opublikowano specyfikację modułów SFP+, które są ulepszoną wersją transceiverów SFP. Są one w stanie osiągać prędkość przesyłania danych nawet na poziomie do 16 Gbit/s. Najczęściej spotyka się je w switchach standardu 10 Gigabit Ethernet.
Przeczytaj również: Dobra logistyka jako klucz do sukcesu w branży e-commerce
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nivelco-Poland Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
44-100 Gliwice, Chorzowska 44b
-
-
-