Metody zapobiegania demencji
Pogorszenia pamięci nie można lekceważyć i normalizować. Demencja starcza jest chorobą, która dotyka miliony osób. Jej rozwój zaczyna się o wiele szybciej niż w starszym wieku i może być odziedziczony przez geny. Zmian w mózgu nie można cofnąć, ale istnieją sposoby, aby przeciwdziałać tej chorobie. Jakie są jej objawy i jakie kroki należy podjąć?
Demencja - co to takiego
Demencja jest chorobą mózgu, która powoduje długoterminowe obniżenia jego zdolności. Utrudnia zapamiętywanie zarówno ogólnych jak i szczegółowych informacji uniemożliwiając człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie. Zmiany, które powstają w mózgu, wpływają na orientację, zdolność logicznego myślenia, liczenia i rozumowania. Chociaż demencja kojarzona jest głównie z osobami starszymi, może pojawić się w młodszym wieku. Warto zaznaczyć, że demencja to nie to samo co choroba Alzheimera. Objawy są podobne, ale wywołane zostają innymi zmianami, które pojawiają się w tkankach mózgu.
Objawy demencji
Osoby chore na demencję mają problemy z pamięcią, co często tłumaczy się po prostu starością. Pierwsze objawy tej choroby są niegroźne, ale nieleczona demencja postępuje i może wywołać bardzo poważne sytuacje. Najczęściej zmiany w sposobie bycia osoby chorej widzą jej najbliżsi. Alarmujące objawy, które mogą być skutkiem demencji, to:
Przeczytaj również: Jak zapewnić odpowiednią opiekę seniorowi cierpiącemu na demencję?
- utrata zdolności uczenia się,
- trudności w mówieniu,
- agresja,
- apatia i wahania nastroju,
- problemy z zapamiętywaniem prostych informacji,
- lęk,
- trudności w rozpoznawaniu ludzi i przedmiotów,
- brak orientacji w czasie lub miejscu.
Kolejne objawy mogą pojawiać się w następnych etapach rozwoju choroby i nasilać się. Dlatego należy jak najszybciej udać się do neurologa, aby rozpocząć leczenie.
Przeczytaj również: Co robić w sytuacji, gdy opieka nad starszą osobą nie jest możliwa?
Opieka nad osobą chorą na demencję
Jeśli masz w rodzinie osobę chorującą na demencję lub taką, która zaczyna mieć jej objawy, należy jak najszybciej skierować ją do neurologa. Aby móc na co dzień funkcjonować z taką osobą należy, uzbroić się w cierpliwość i być dla niej wyrozumiałym. Chorzy na demencję często nie są świadomi jej niepokojących objawów. Dlatego warto nadzorować leczenie, w tym wizyty u lekarza i przyjmowanie leków. Dodatkowo można proponować bliskiemu choremu nowe aktywności i spędzać czas na rozmowach, aby stymulować jego mózg. Istnieją również specjalne placówki, takie jak Domy Seniora dla osób z demencją. W takich miejscach chorzy mają zapewnioną całodobową opiekę oraz towarzystwo.
Przeczytaj również: Jak spowolnić proces otępienny?
„Często osoby starsze, schorowane mieszkają daleko od rodziny lub są samotne. Dom opieki dla osób starszych zapewnia im kompleksową opiekę ze strony wykwalifikowanego personelu oraz towarzystwo innych pensjonariuszy. Wspólnie mogą spędzać czas na przeróżnych aktywnościach”. – tłumaczy członek personelu Domu opieki dla osób starszych „Senior Residence” z Katowic.
Jak zapobiegać demencji?
Niestety zmian w mózgu nie da się cofnąć, jeśli osoba ma problemy z pamięcią, ale można powstrzymać rozwój choroby lub przeciwdziałać jej jeszcze, zanim będą widoczne pierwsze skutki. Ważne jest to, by zanim nastąpi rozwój choroby udać się do specjalisty i rozpocząć przyjmowanie leków oraz pozostać pod nadzorem lekarza. Jednak istnieją dodatkowe metody, dzięki którym osoba chora może na co dzień przeciwdziałać demencji. Bardzo ważna jest stymulacja mózgu. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju aktywnościach, które pobudzają neurony w mózgu. Mogą to być krzyżówki, sudoku i inne gry umysłowe.
Bardzo ważny jest też styl życia, szczególnie aktywność fizyczna. Zaleca się, aby uprawiać ją kilka razy w tygodniu, łącznie minimum 150 minut. Osoby starsze powinny spacerować szybki tempem przez co najmniej godzinę: to bardzo dobrze wpływa na kondycję mózgu. Badania dowodzą, że próbowanie nowych rzeczy, np. znalezienie nowego hobby świetnie rozwija umysł, pomaga się skoncentrować i ćwiczyć pamięć. Do tego należy też zadbać o zbilansowaną dietę.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana