Którą ortezę na kostkę wybrać?

Urazy stawu skokowego należą do jednych z częstszych. Może do nich dojść na skutek wypadku, w trakcie uprawiania sportu czy w wyniku złego postawienia stopy. Proces leczenia oraz rehabilitacji może wymagać zastosowania ortezy na kostkę. Przy czym trzeba wiedzieć, która orteza będzie najlepszym rozwiązaniem. Czym się kierować w trakcie wybierania stabilizatora?
Kiedy zaleca się używanie ortezy na kostkę?
Ortezę kostki stosuje się w przypadku urazów, zwichnięć czy po zdjęciu gipsu. Staw skokowy jest bardzo podatny na uszkodzenia. Może do tego dojść nie tylko w trakcie uprawiania sportów, ale również w czasie marszu. Osłabiająco wpływają także wcześniejsze kontuzje. Orteza na kostkę umożliwia też zapobieganie potencjalnym następnym urazom. Żeby orteza stawu skokowego spełniała swoją rolę, trzeba ją odpowiednio dopasować. Nie może być ani za luźna, ani za ciasna, aby nie utrudniała krążenia krwi. Co więcej, orteza na kostkę z powodzeniem coraz częściej zastępuje gips. Jest to dobre i zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie dlatego, że stabilizator umożliwia wentylację, nie powoduje otarć ani odparzeń, można go zdjąć na czas kąpieli. Ponadto jest lżejsza od gipsu, dzięki czemu z większą łatwością się ją nosi i szybciej można powrócić do zdrowia.
Przeczytaj również: Jaki sprzęt rehabilitacyjny przyda się do rehabilitacji w domu?
Rodzaje ortezy na kostkę
Celem używania ortezy na kostkę jest usztywnienie, zabezpieczenie albo odciążenie uszkodzonego stawu. Przydaje się również jako środek łagodzący dolegliwości występujących przy różnych zwyrodnieniach. Ortezy na kostkę dostępne w sklepie medycznym online firmy ND-Med zabezpieczają przed nieprawidłowym ułożeniem uszkodzonego stawu. Trzeba pamiętać, że przed użyciem ortezy należy udać się do lekarza albo fizjoterapeuty, którzy prawidłowo ocenią jaki rodzaj stabilizacji jest potrzebny. Jeśli chodzi o rodzaje ortez na kostkę, to można wyróżnić:
Przeczytaj również: Jakie sprzęty medyczne warto wypożyczyć dla osoby po udarze?
miękkie – elastyczne opaski często używane profilaktycznie lub w celu łagodzenia dolegliwości bólowych,
półsztywne – pomagają uniknąć powtórnego urazu, stosowane w niektórych przypadkach uszkodzenia więzadeł i mięśni,
sztywne – dedykowane do najcięższych przypadków, takich jak złamanie, zwichnięcie czy skręcenie. Zapewniają właściwe ustawienie stawu.
Zawsze trzeba pamiętać o dobraniu właściwego rozmiaru tak, by nic nadmiernie nie uciskało.
Przeczytaj również: Kiedy warto używać stabilizatorów ortopedycznych?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ortoconcept Sp. z o. o.
54-530 Wrocław, Graniczna 89A
-
-
Dr Ewa Gułaj ® Gabinet Medycyny Estetycznej ESTIMED
15-411 Białystok, Mławska 4 lok. U1
-