Kto może rozliczać podatki w oparciu o tzw. kartę podatkową?

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania. Niestety, nie każdy przedsiębiorca ma prawo z niej skorzystać. Ten, który może to zrobić zwolniony jest wówczas z obowiązku prowadzenia księgowości i składania tradycyjnej deklaracji PIT. Chcesz wiedzieć czy i Ty jesteś w gronie osób, które mogą się rozliczać za pomocą karty podatkowej? W takim razie czytaj dalej.
Czym charakteryzuje się karta podatkowa?
W Polsce można wybrać jedną z kilku dostępnych form opodatkowania. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na skalę podatkową. Najprostsza jest jednak karta podatkowa. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy indywidualni oraz ci, którzy działają w formie spółki cywilnej.
Należny podatek dochodowy przyjmuje w tym przypadku stałą kwotę. Ta z reguły jest dość niska, ale zależy od kilku czynników. A mianowicie od rodzaju prowadzonej działalności, liczby mieszkańców gminy, na której terenie działalność jest prowadzona oraz od liczby zatrudnionych w firmie pracowników.
Lista przedsiębiorców, którzy mogą rozliczać się za pomocą karty podatkowej
Przedsiębiorca, który ma prawo korzystać z karty podatkowej, nie może prowadzić innej, pozarolniczej działalności gospodarczej, a jego małżonek nie może prowadzić kolejnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie. Poza tym, przedsiębiorca objęty kartą podatkową nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych akcyzą. Musi też funkcjonować na terytorium państwa polskiego.
Istotne jest również to, że działalność takiego przedsiębiorcy musi pochodzić z zakresu dwunastu, konkretnych działów. Powinna być to działalność usługowa albo wytwórczo-usługowa lub świadcząca usługi w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi lub kwiatami. Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów może być to również działalność, w której ramach świadczy się usługi związane z handlem detalicznym artykułami nieżywnościowymi. Z formy opodatkowania w postaci karty podatkowej mogą też korzystać przedsiębiorcy z obrębu szeroko pojętej gastronomii, usług transportowych lub usług rozrywkowych. Kolejne działy odnoszą się też do sprzedaży posiłków domowych, wolnych zawodów z zakresu ochrony zdrowia, wolnych zawodów z zakresu weterynarii oraz opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi. Pod kartę podatkową podpiąć można też usługi edukacyjne i wszystkie usługi osób fizycznych, które wspomniano w artykule 23 ust. 1a ustawy.
Mimo tak precyzyjnych zapisów nadal wiele osób ma dylemat i nie wie, czy może rozliczać się w ramach karty podatkowej. Jeśli i Ty jesteś takim przedsiębiorcą – swoją sytuację skonsultuj z profesjonalnym zespołem doradczym. We Włocławku funkcjonuje na przykład Biuro Rachunkowe Włocławek. Znajdź specjalistów w pobliżu swojego zamieszkania albo zgłoś się po pomoc drogą internetową.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
Biuro Ubezpieczeń MP Agencja PZU Małgorzata Pijanowska-Łucka
53-680 Wrocław, Braniborska 14
-
Petros - Ubezpieczenia Piotr Rowiński
01-248 Warszawa, Jana Kazimierza 11 A lok. U1