Kto może obsługiwać podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy to urządzenie stosowane przez coraz większą liczbę przedsiębiorców w różnych branżach. Osoby prywatne także często korzystają z podnośnika w codziennych czynnościach, dzięki czemu stają się one łatwiejsze i szybsze. Aby jednak obsługiwać podnośnik koszowy, trzeba posiadać specjalne uprawnienia do kierowania. Jak więc uzyskać kwalifikacje do obsługi podnośnika koszowego i kto może się o nie ubiegać?
Czym jest podnośnik koszowy?
Podnośnik koszowy to urządzenie, które można spotkać w wielu miejscach, gdyż ułatwia on pracę i zwiększa bezpieczeństwo. Kosz osobowy jest osadzony na ramieniu podnośnika, którego wysokość można regulować. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie prac wysokościowych o wiele bezpieczniej niż z poziomu rusztowania czy drabiny. Dodatkowo za pomocą podnośnika koszowego można przenosić nie tylko ludzi, ale także materiały budowlane i elementy konstrukcyjne. Poza tym korzystanie z tego urządzenia jest dostępne dla każdego, ponieważ wiele firm oferuje wynajem podnośników koszowych.
Kto może zostać operatorem podnośnika koszowego?
Osoba kierującą podnośnikiem koszowym jest nazywana operatorem. Aby móc wykonywać ten zawód, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i zdobycie kwalifikacji. Podnośniki mogą być montowane na samochodach osobowych lub ciężarowych. Podstawą w pracy operatora jest więc posiadanie prawa jazdy kategorii B lub C.
Zdaniem eksperta z firmy 4 Lifts:
- Kandydat musi ukończyć specjalistyczne kursy obsługi podnośnika koszowego i kurs obsługi podestów ruchomych IP. Każdy z nich kończy się egzaminem, który składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Umiejętności praktyczne sprawdza się na placu manewrowym, a po ukończeniu egzaminu kandydat zdobywa odpowiednie dokumenty wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jakie cechy powinien posiadać dobry operator podnośnika koszowego?
Poza kwalifikacjami, w pracy operatora podnośnika koszowego bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. Mogą mieć one znaczny wpływ na prawidłowe wykonywanie obowiązków. Nie bez znaczenia są także pewne cechy charakteru. Operator podnośnika koszowego powinien posiadać chęć do ciągłego pogłębiania swojej wiedzy, ponieważ rynek stale się rozwija i pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny.
Bardzo istotne jest również przestrzeganie zasad BHP, w szczególności w stosunku do osób, które znajdują się w pobliżu wykonywanych prac. Najważniejsze jest jednak, aby operator podnośnika koszowego nie miał lęku wysokości, gdyż podnośnikiem trzeba poruszać się na różnych wysokościach. Praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego osoba pracująca na stanowisku powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i sumiennie podchodzić do swoich obowiązków.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Canfax Drukarki Kserokopiarki Naprawa Serwis Sprzedaż Tonery
05-540 Zalesie Górne, Leśnych Boginek 8
-
Bożena Kłos Kancelaria Audytorsko-Księgowa
70-035 Szczecin, Kolumba 86 lok. 232
-