Kto i w jaki sposób może złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Spis treści
- Cel wpisów do księgi wieczystej
- Kiedy dokonuje się wpisu do ksiąg wieczystych?
- Kto składa wniosek o wpis do księgi wieczystej?
- Jak poprawnie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?
Księgą wieczystą nazywa się dokument zawierający informacje dotyczące poszczególnych nieruchomości, między innymi adres działki czy dane właściciela. Umożliwia to określenie praw danej osoby do wybranego budynku lub gruntu, dlatego odgrywa ważną rolę w przypadku handlu nieruchomościami. A zatem, kto może ubiegać się o wpis do księgi wieczystej i jak zrobić to poprawnie? Kliknij po więcej informacji.
Cel wpisów do księgi wieczystej
Księgi wieczyste prowadzi się po to, aby określić stan prawny danej nieruchomości. Wpisy zawierają informacje dotyczące danych właściciela, adresu, przeznaczenia i rozmiarów nieruchomości oraz ewentualnych hipotek. Przejrzenie księgi wieczystej zwiększa bezpieczeństwo podczas zakupu budynku czy gruntu – jest ona jawna, więc nie można używać jako argumentu nieznajomości jej treści. Inaczej wygląda sytuacja z aktami, czyli dokumentami, na podstawie których dokonuje się wpisu do księgi wieczystej – dostęp do nich mają jedynie upoważnione osoby. Akta są przechowywane w sądzie.
Kiedy dokonuje się wpisu do ksiąg wieczystych?
Jest wiele przypadków, w których dokonuje się wpisu do księgi wieczystej. Są to między innymi: nabycie lub podział nieruchomości, ustanowienie hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego do danej nieruchomości, przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności czy też dokonanie zmian wpisów wynikających na przykład z błędnych informacji. Sytuacji tego typu jest więcej, w razie wątpliwości warto zatem skontaktować się z prawnikiem.
Kto składa wniosek o wpis do księgi wieczystej?
Składanie wniosku o wpis do księgi wieczystej dotyczy przede wszystkim właścicieli nieruchomości oraz użytkowników wieczystych, czyli osób, którym został oddany do użytku budynek czy grunt należący do skarbu państwa. Czasem dotyczy to również uprawnionego wierzyciela.
Pomoc w złożeniu wniosku oferuje notariusz, a wpisu dokonuje przedstawiciel sądu – tłumaczy pracownik Kancelarii Radcy Prawnego Michała Łuczaka. Opłata wynosi z reguły 200 zł, ale w szczególnych przypadkach może być niższa. Podstawą do wpisu do księgi wieczystej jest odpowiednia dokumentacja.
Jak poprawnie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej?
Po przygotowaniu wymaganych dokumentów, które są potrzebne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku, konieczne jest wypełnienie drukowanymi literami formularza KW – WPIS. Następnie wniosek składa się do sądu rejonowego, konkretnie do wydziału zajmującego się księgami wieczystymi. Poprawne wypełnienie dokumentów jest bardzo istotne w całej sprawie, dlatego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego notariusza.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Geo Nord Zakład usług geodezyjnych Jerzy Malinowski
76-270 Ustka, Krasickiego 23
-
-
Proeko Serwis sp. z o.o.
62-800 Kalisz, Wojciecha z Brudzewa 38
-