Kotły na drewno i węgiel spełniające wymagania Ecodesign. Na co zwrócić uwagę?
Wymiana kotła to decyzja na lata, dlatego powinna zostać podjęta rozważnie. Warto zorientować się, jakie opcje kotłów grzewczych są dostępne na rynku i wybrać taki, który będzie zgodny z osobistymi preferencjami i potrzebami. Wśród najpopularniejszych rodzajów można wymienić chociażby kotły automatyczne na ekogroszek lub pelet oraz kotły z ręcznym załadunkiem paliwa, którym może być węgiel bądź drewno.
Czym jest Ecodesign?
Na przestrzeni kilku ostatnich lat w trosce o czystość środowiska stworzono kryteria wymagań dla urządzeń grzewczych pod względem sprawności oraz emisji zanieczyszczeń. W związku z tym na rynku można spotkać zarówno kotły 5 klasy, jak i kotły posiadające certyfikat Ecodesign. Przy czym ten ostatni traktuje wymagania energetyczno – emisyjne jeszcze szerzej. W związku z tym posiadanie przez kocioł 5 klasy nie zawsze oznacza, że urządzenie spełnia również wymogi certyfikatu. Wiąże się to z tym, że procedura nadawania tego rodzaju wymagań odbywa się w nieco inny sposób, przy czym Ecodesign charakteryzuje się bardziej rygorystycznymi wymaganiami. Przekłada się to jednak na dłuższą gwarancję działania i bezpieczeństwo.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o kotłach na ekogroszek?
W rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej z dnia 28 kwietnia 2015 roku ustalono, iż dyrektywa Ekoprojektu obliguje nowoczesne kotły grzewcze do zapewnienia wysokiej sprawności oraz niskich wartości emisji – niezależnie od tego, z jaką mocą pracują. Oznacza to, że wybór pieca z certyfikatem Ekoprojekt równy jest gwarancji, że spełnia normy ekologiczne przez cały okres eksploatacji. Prowadzi to do oszczędności energii nawet na poziomie 25 procent w skali roku.
Przeczytaj również: Zalety stosowania kotłów parowych
Zakup kotła z certyfikatem Ecodesign – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Przy wymianie kotła nietrudno o popełnienie błędu, zwłaszcza w kwestii jego parametrów. Wiele osób z niewiedzy przewartościowuje kocioł lub kupuje urządzenie o zbyt małej mocy.
Za duży zapas mocy wiąże się wyrzucaniem pieniędzy w błoto i niewykorzystaniem energii w taki sposób, jak się powinno. Dobierając kocioł o za dużej mocy w stosunku do wielkości budynku musimy liczyć się z tym, że piec zużyje ogromne ilości paliwa, ale nie będzie w stanie pracować z optymalną wydajnością i skutecznie ogrzewać domu. Dlatego kwestię wyboru mocy kotła grzewczego najlepiej przedyskutować ze specjalistą, ewentualnie dokonać na podstawie audytu energetycznego wykonanego przez firmę projektową – podpowiada pracownik firmy Stefaniak, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji wydajnych kotłów grzewczych.
Planując wymianę kotła warto zapoznać się z ofertą kotłów na biomasę lub ekogroszek – są to najnowocześniejsze urządzenia spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania. Wygodę gwarantują zyskujące na popularności kotły z podajnikiem. Wybór odpowiedniego sprzętu to inwestycja na lata, która z pewnością się opłaci. Dobrze jest postawić na profesjonalnego dystrybutora, który jest w stanie zapewnić pełen serwis gwarancyjny w przypadku ewentualnych problemów ze sprzętem i jego instalacją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wojciech Klimek Usługi Ogólnobudowlane
63-430 Garki, Główna 34
-
-
Inteligentny Dom Seweryn Szewczyk
58-500 Jelenia Góra, Wyczółkowskiego 62 lok. 5