Kiedy można powiedzieć, że KPIR jest nierzetelna?
Zgodnie z obowiązującym prawem, księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona w sposób rzetelny. Ponieważ jednak zasada ta brzmi dość ogólnie, wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, co dokładnie oznacza ten zapis. W tym artykule wyjaśnimy, więc kiedy możemy mówić o księdze nierzetelnej, a także co grozi ci za prowadzenie jej w taki sposób.
Pojęcie rzetelności
Najprostszym sposobem na poznanie kwestii nierzetelności jest zrozumienie, czym cechuje się prawidłowa księga przychodów i rozchodów Łódź. Jeśli bowiem uchybimy choćby jednej z określonych prawem zasad, uzyskamy oczekiwaną definicję. Ustawodawca zastrzega, że KPiR jest rzetelna, jeśli uwzględnione w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Musi być więc ona zgodna ze stanem majątkowym, finansowym, uzyskanymi przychodami i poniesionymi kosztami. Dodatkowo należy wprowadzać wyłącznie poprawne dane kontrachentów i daty operacji, nie możemy również pomijać czy przekłamywać żadnych informacji. Warto więc poświęcać firmowej księgowości odpowiednio dużo uwagi, by konsekwentnie wypełniać wszystkie te zasady.
Przeczytaj również: Czym są rozliczenia PCC?
Konsekwencje braku rzetelności
Co oczywiste, wielu przedsiębiorców nie przejmowałoby się koniecznością prowadzenia rzetelnej księgowości Łódź, gdyby nie groziły im dotkliwe kary. Ustawodawca ma tego pełną świadomość, dlatego w przepisach znajdziemy szereg sankcji możliwych do nałożenia na firmę, w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Przede wszystkim organ kontrolny może nie uznawać KPiR za dowód w postępowaniu podatkowym lub kontrolnym, zakwestionować wysokość przychodów i kosztów wykazanych w księdze, a także nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązania pieniężne. Co więcej, jeżeli kontroler podejrzewa popełnienie przestępstwa skarbowego, może skierować zawiadomienie do prokuratury.
Przeczytaj również: Różnice między księgowością pełną a uproszczoną
Sposoby uniknięcia konsekwencji
Choć omówione wyżej kary są dość groźne, istnieją legalne sposoby ich uniknięcia. Wystarczy bowiem samodzielnie skorygować dostrzeżone błędy w KPiR, zanim jeszcze organ kontrolny przystąpi do pracy. Pociągnięty do odpowiedzialności nie zostanie także ten przedsiębiorca, który nie mógł prowadzić rzetelnych ksiąg, z uwagi na nieszczęśliwy wypadek lub zdarzenie losowe. Inna często występująca sytuacja to oczywista omyłka, a podatnik posiada odpowiednie rachunki na potwierdzenie stanu rzeczywistego. Sankcji unikniemy również wówczas, gdy błąd nie przekroczył 0,5% przychodu w danym roku podatkowym oraz jeśli nieścisłości spowodowały wzrost kwoty opodatkowania.
Przeczytaj również: Rola obsługi księgowej w prowadzeniu firmy
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
-
-
Kancelaria Wsparcia Prawnego Janusz Uściński
35-603 Rzeszów, Dunikowskiego 17 lok. 2