Kiedy filtr DPF należy poddać regeneracji?

Filtry DPF chronią użytkowników pojazdów przed wdychaniem cząstek stałych, które są efektem spalania oleju napędowego. Zakłada się, że ich funkcjonowanie w układzie wydechowym samochodu będzie długie, bezawaryjne oraz bezobsługowe. Należy jednak pamiętać, że funkcje, jakie pełnią filtry, i ich charakterystyczna budowa sprawiają, że potrzebne jest ich czyszczenie oraz konserwacja, a czasem kompleksowa regeneracja. Zobacz, kiedy trzeba jej dokonać.
Zasada działania filtra cząstek stałych
Filtr DPF może ulec zatkaniu w wyniku jego codziennego funkcjonowania. Jego działanie polega na oczyszczaniu spalin z cząsteczek, które stanowią toksyczny produkt uboczny spalania oleju napędowego. Filtr ten zawiera wiele pierwiastków, które wspomagają proces filtracji oraz neutralizacji spalin.
Przeczytaj również: Typy maszyn do regeneracji filtrów cząstek stałych
Wkład z węglika krzemu, cząsteczki tlenku ceru oraz platyna wspólnie zapewniają filtrację emitowanego dymu. Filtr taki cechuje się wysoką skutecznością, potrafi usunąć nawet 100% pyłów występujących w spalinach. Jego skuteczne i bezawaryjne działanie jest ważne, gdyż spalanie oleju napędowego związane jest z produkcją czarnego dymu, w którym pełno jest szkodliwych dla człowieka i środowiska związków.
Przeczytaj również: Jak przebiega regeneracja przekładni kierowniczej?
Kiedy konieczna jest regeneracja filtrów DPF?
Filtr DPF zatrzymuje pyły i osady, a wraz z nimi substancje szkodliwe. Z czasem może jednak dojść do nadmiernego nagromadzenia sadzy oraz popiołów w jego wnętrzu. Jego pozatykane kanaliki nie mogą sprawnie funkcjonować, przez co dochodzi do cofania się spalin. Proces ten może przyczynić się do poważnej usterki silnika lub turbosprężarki.
Przeczytaj również: Regeneracja lamp - kiedy i dlaczego warto ją wykonać?
Jak wskazują specjaliści firmy REGENERACJA DPF i FAP, nie ma możliwości pozbycia się nagromadzonego w filtrze popiołu metodą domową. Konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy potrafią przedłużyć cykl życia filtra DPF. Warto pamiętać, że zabieg taki jest znacznie tańszy niż zakup i montaż nowego filtra. W efekcie natomiast uzyskuje się wysokie parametry pracy elementu i jego pełną funkcjonalność.
Filtr DPF warto oddać do regeneracji, gdy uruchomi się odpowiednia kontrolka lub kiedy zauważy się zwiększony poziom oleju. Wskazaniem do jego wykonania jest także utrudniona jazda samochodem. Niepokojącymi objawami są również gwałtowne zmiany wartości obrotów silnika oraz spowolniony rytm reakcji, oraz pracy silnika.
Aby uniknąć awarii silnika lub turbo, warto skonsultować te oznaki z serwisem, który zdiagnozuje przyczyny i przeprowadzi regenerację filtrów DPF. Na ogół polega ona na wpuszczeniu do filtra wody pod wysokim ciśnieniem, w wyniku czego dochodzi do oczyszczenia elementu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Prywatny Transport Medyczny
11-500 Giżycko, 3 Maja 10 lok. 3
-
-
-
Lobhol pomoc drogowa 24h
04-567 Warszawa, Storczykowa 14A