Jakie wymogi prawne musi spełniać dom spokojnej starości?
Dom spokojnej starości może funkcjonować jako placówka państwowa lub prywatna. Jeżeli zastanawiasz się nad otwarciem takiej działalności, musisz przełożyć swoje plany na konkretne działania, także związane ze spełnieniem odpowiednich wymogów prawnych. A może stoisz przed decyzją skorzystania z usług takiej placówki? I zastanawiasz się, na jakich zasadach ona działa?
Wymogi związane ze świadczeniem usług bytowych
W Polsce za prowadzenie państwowych domów pomocy społecznej odpowiadają władze gminy lub powiatu. Jednak zarówno osoby prawne (fundacje, organizacje społeczne, stowarzyszenia), jak i osoby fizyczne, mogą poprowadzić prywatny dom spokojnej starości.
Przeczytaj również: Czy przy przyjęciach do domów seniora obowiązuje kolejka zgłoszeń?
Założyciel placówki musi wykazać, że jest w stanie zapewnić pensjonariuszom godziwe warunki bytowe. Co to oznacza? Że dysponuje odpowiednim budynkiem, najlepiej wraz z ogrodem, posiada zaplecze kuchenne oraz utrzyma standardy higieniczno-sanitarne. Przykładem prywatnej opieki nad osobami starszymi jest Dom Seniora w Jadwininie k. Łodzi.
Przeczytaj również: Czym powinien wyróżniać się godny zaufania dom seniora?
Aby placówka mogła funkcjonować, konieczne jest zezwolenie wojewody. W związku z tym należy przedstawić następujące dokumenty:
- potwierdzenie tytułu prawnego do nieruchomości, na której usytuowana jest placówka,
- zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia osoby, która ma kierować placówką oraz potwierdzenie z Krajowego Rejestru Karnego o jej niekaralności,
- projekt finansowy,
- koncepcję prowadzenia placówki.
Punkt ostatni jest szczególnie istotny i wykracza poza bytowe minimum. Celem prywatnej opieki nad osobami starszymi jest doprowadzenie do tego, aby w ostatnim okresie życia nie czuli bólu, lecz doświadczali troski i życzliwości.
Przeczytaj również: Jak zorganizować seniorowi wolny czas?
Wymogi związane ze świadczeniem usług opiekuńczych
Przedstawiając wizję prowadzenia placówki, właściciel mówi o osobistym podejściu do prywatnej opieki nad osobami starszymi. Warto, aby wyróżnił dwie płaszczyzny: bardziej ogólną, humanistyczną oraz szczegółową, związaną już z konkretnymi rozwiązaniami.
Ważne, aby podzielił się swoimi przemyśleniami i poglądami na tematy egzystencjalne i ogólnoludzkie. Jak podchodzi do człowieka? Jakimi wartościami kieruje się, zapewniając opiekę osobom starszym?
Nie może jednak zabraknąć konkretnych rozwiązań dotyczących usług, jakie chce zapewnić swoim podopiecznym:
- pomoc w codziennej pielęgnacji (mycie się, ubieranie, jedzenie),
- adekwatna opieka medyczna,
- pomoc w załatwianiu spraw osobistych (także dotyczących kryzysów psychicznych),
- zapewnienie kontaktu z otoczeniem (osobami wspierającymi, innymi pensjonariuszami, rodziną).
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Madlen Gabinet Kosmetologii i Podologii Magdalena Adamaszek
43-430 Pogórze, Krosowa 8
-
-
Prywatne Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis Plus
08-400 Garwolin, Kościuszki 49D lok. 10
-