Jakie są zalety posiadania karty rezydenta?
Prawo polskie ma do zaoferowania cudzoziemcom dwa statusy, które pozwalają im na stały pobyt na terenie kraju. Są to karta pobytu i karta długoterminowego rezydenta UE. Pierwszy z tych statusów, czyli karta pobytu przysługuje osobom z polskim pochodzeniem, natomiast karta rezydenta jest dla osób, które go nie mają. Posiadanie jednej z tych kart niesie ze sobą pewne przywileje. Jakie prawa ma posiadacz karty rezydenta?
Jakie korzyści niesie posiadanie karty rezydenta?
W każdym z krajów Unii Europejskiej rezydenci mają praktycznie te same prawa co rdzenni obywatele państwa, które tę kartę wydaje. Status rezydenta jest uregulowany przez Dyrektywę Unijną UE 2003/109/EC z dnia 25 listopada 2003 roku.
Obywatele innych krajów przybywający do Polski zazwyczaj pragną uregulowania swojego stanu prawnego. Pomaga im to zdobyć pracę i uzyskać szereg uprawnień, na przykład prawo do opieki lekarskiej. W załatwianiu takich spraw pomagają im firmy takie jak WEGA.LYEREA. Inne obszary działalności takich biur, to pomoc przy szukaniu zatrudnienia, tłumaczenia dokumentów urzędowych i załatwianie innych spraw, z którymi cudzoziemcy mają problemy z powodu bariery językowej.
Zalety posiadania karty rezydenta.
Decyzja pozwalająca na pobyt w Polsce wydawana jest bezterminowo. Samą kartę należy wymieniać co pięć lat, jednak dotyczy jej plastikowej postaci. Nie ma natomiast obowiązku składać ponownego wniosku o kartę rezydenta.
Rezydent może swobodnie podróżować w strefie Schengen do 60 dni.
Karta rezydenta daje prawo do korzystania z edukacji, rynku pracy oraz stypendiów naukowych. Do tego dochodzą również prawa do opieki medycznej i społecznej.
Bardzo ważną zaletą jest utrudnienie w sprawach o deportację z kraju. Praktycznie możliwa jest tylko wtedy, gdy osoba rezydenta zagraża porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu.
Cudzoziemcy, którzy uzyskali już status rezydenta, mają uproszczoną procedurę emigracyjną do innych krajów Unii Europejskiej. Wyjątkiem są państwa takie jak Dania, Irlandia czy Wielka Brytania.
Przebywanie w innych krajach członkowskich z kartą rezydenta
Karta rezydenta umożliwia przebywanie w innych krajach Unii Europejskiej dłużej niż 3 miesiące w ciągu pół roku, w przypadku podjęcia nauki, podjęcia pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Wszelkie pozwolenia na pobyt w takim przypadku są znacznie uproszczone, chociaż ich szczegóły są niekiedy odmienne w przypadku poszczególnych krajów. W niektórych krajach oznacza to nawet brak konieczności posiadania pozwolenia na pracę.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Robert Gałązka Tłumacz Przysięgły Języka Angielskiego
31-845 Kraków, os. Przy Arce 5 lok. 56
-