Jakie są zalety najmu okazjonalnego?
Najem okazjonalny może przynieść szereg korzyści zarówno właścicielom mieszkań, jak i lokatorom. Zapewnia dobre zabezpieczenie dla wynajmujących i przyspiesza procedurę eksmisji nierzetelnych najemców. Lokatorzy mogą liczyć na przejrzyste umowy z jasno określonymi zasadami ich wypowiedzenia czy podwyżek czynszu. Z powodu licznych zalet tego rodzaju umów, najem okazjonalny zyskuje coraz więcej zwolenników.
Korzyści dla właścicieli mieszkań
Wielu właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem obawia się problemów, które mogą pojawić się, gdy najemcy przestaną płacić czynsz. Przy standardowych umowach proces eksmisji takich lokatorów może trwać nawet 10 lat. Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie praw lokatorów, nie można usunąć z mieszkania osób niepełnosprawnych, małoletnich z opiekunami czy kobiet w ciąży. Konieczne jest też oczekiwanie na przyznanie eksmitowanym najemcom lokalu zastępczego z zasobów gminy. Ponadto, do rozpoczęcia procedury niezbędny jest wyrok sądowy, a rozpatrzenie pozwu złożonego przez właściciela mieszkania to również długotrwały proces.
Przeczytaj również: W jakim celu testowane są podzespoły elektroniczne w komorze klimatycznej?
Przy najmie okazjonalnym lokator sam wskazuje miejsce, do którego wyprowadzi się w razie konieczności opuszczenia wynajmowanego lokalu. Jak wyjaśniają eksperci Spółki Najem Okazjonalny, w tym celu sporządzane jest odpowiednie oświadczenie w formie aktu notarialnego. Gdy istnieją powody do eksmisji najemcy, sąd w trybie zaocznym nadaje dokumentowi klauzulę wykonalności, co znacznie przyspiesza cały proces. Nie ma też konieczności oczekiwania na lokal zastępczy, zatem egzekucję komorniczą można rozpocząć niezwłocznie, niezależnie od statusu lokatora.
Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z outsourcingu księgowego?
Korzyści dla najemców
Przyszli lokatorzy, którzy zdecydują się na podpisanie umowy najmu okazjonalnego, zwiększają swoją wiarygodność. Mogą również liczyć na większy wybór dostępnych lokali, a także ich atrakcyjne ceny. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że wynajmujący, którzy wymagają podpisania umowy najmu okazjonalnego, proponują lokatorom niższy czynsz, aby zwiększyć konkurencyjność swoich ofert. Ponadto, przy tego typu wynajmie umowa musi być sporządzona w formie pisemnej i zawierać jasno określone zasady jej wypowiedzenia czy możliwości podwyżek czynszu. Z uwagi na dodatkowe formalności, często zawierana jest na dłuższy okres, co daje lokatorom stabilność i przejrzystość zasad najmu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto kupować warzywa i owoce od sprawdzonych dostawców?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Petrosoft.Pl Technologie Informatyczne Sp. z o.o.
35-310 Rzeszów, al. Rejtana 20
-
-
Przedsiębiorstwo Geologiczno Wiertnicze Pawlak
03-680 Warszawa, Wolbromska 7
-
Włodzimierz Czubała Usługi ogólnobudowlane
61-309 Poznań, Bodawska 5