Jakie są różnice między akwarium a terrarium?

Jeśli planujesz domową hodowlę zwierząt o specyficznych wymaganiach, warto zadbać o to, by zapewnić im optymalne warunki życia. Podstawowym wyposażeniem jest akwarium lub terrarium o parametrach dostosowanych do wielkości zwierząt i specyficznych potrzeb danego gatunku. Należy jednak pamiętać, że terrarium nie jest tym samym co akwarium. Jakie podstawowe różnice tych dwóch konstrukcji można wskazać?
Podstawowe różnice między akwarium i terrarium
Choć te dwa produkty przeznaczone do domowej hodowli zwierząt na pozór wyglądają podobnie, warto pamiętać, że każde z nich zostało zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić optymalne warunki zwierzętom żyjącym w różnych środowiskach. Jak wyjaśnia pracownik sklepu zoologicznego Panaqua, podstawową różnicą jest właśnie rodzaj środowiska, jakie dany produkt może zapewnić. Te dwa typy pojemników różnią się także sposobem oświetlenia, wentylacji oraz w niektórych przypadkach materiałem użytym do budowy. Wszystko po to, by zwierzęta, które będą w nich żyły mogły znajdować się w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych.
Akwarium jest przeznaczone do hodowania organizmów wodnych. To właściwe rozwiązanie, jeśli chcesz hodować ryby, ślimaki wodne, krewetki, niektóre gatunki żółwi oraz rośliny wodne. Terrarium nadaje się do trzymania zwierząt lądowych. Doskonale sprawdzi się w zapewnieniu optymalnych warunków gadom, takim jak jaszczurki i węże, a także jeżom oraz mrówkom. Terrarium przeznaczone do hodowli mrówek nosi nazwę formikarium i zwykle ma niewielkie rozmiary.
Z czego wykonuje się akwaria i terraria?
Akwarium zwykle jest wykonane z szyb szklanych, które zostały ze sobą połączone w sposób precyzyjny i w pełni szczelny. Jest to niezbędne, aby napełnić zbiornik wodą, której ilość może dochodzić do kilkuset litrów. W nowoczesnych akwariach wykorzystuje się idealnie przezroczyste szkło, które znacznie poprawia walory estetyczne zbiornika, umożliwiając wygodną obserwację roślin i zwierząt. Akwaria mogą mieć formę prostopadłościanu lub być wyposażone w wygiętą szybę przednią. Występują w szerokiej gamie rozmiarów.
Terraria również mogą być wyprodukowane ze szkła. Takie modele zwykle są najdroższe. Szklane pojemniki są łatwe w czyszczeniu i pozwalają na obserwację zwierzęcia z każdej strony. Minusem jest ich spory ciężar. Tańszą wersją są terraria z tworzywa sztucznego. Również są łatwe w czyszczeniu oraz wodoodporne. Ich minusem jest łatwość powstawania uszkodzeń – rys i pęknięć. Terrarium można wykonać samodzielnie, używając np. płyty meblowej oraz szkła lub pleksi, jednak zakup gotowego pojemnika jest znacznie wygodniejszy.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Zakład-Handlowo Produkcyjny MAja Paweł Sierpiński
76-200 Słupsk, Poznańska 9 lok. 1
-
Części do Maszyn Rolniczych Piotr Wala
43-254 Krzyżowice, Partyzantów 21
-